W trakcie nauczania zdalnego obowiązują takie same zasady dobrego wychowania jak podczas lekcji tradycyjnych. Korzystając z platformy podczas lekcji/zajęć online, zachowaj kulturę osobistą w mowie i piśmie (nie używaj wulgaryzmów, szanuj wypowiedzi innych). Zachowanie uczniów podczas zdalnego nauczania będzie brane pod uwagę przy wystawianiu oceny z zachowania!

WłAŚCIWE ZACHOWANIE

PODCZAS LEKCJI ONLINE!

Podczas lekcji i zajęć online „wpuszczasz” do swojego domu i swojej przestrzeni osobistej nie tylko nauczycieli, ale także swoich kolegów i koleżanki z klasy. Dlatego należy przestrzegać kilku jakże prostych reguł. Przede wszystkim:

1. ZASTANÓW SIĘ NAD SWOIM WYGLĄDEM. Po obudzeniu się wstań z łóżka, pościel je. Ubierz się odpowiednio (tak, jakbyś miał w tym ubraniu wychodził do szkoły). Ubiór powinien być schludny i odpowiedni do sytuacji. Piżama nie jest mile widziana w wirtualnej szkole. Właściwy strój to jeden z podstawowych obowiązków ucznia. Poza tym ma wpływ na odbiór Waszej osoby.

2. ZADBAJ O SWOJE OTOCZENIE. Przypomnę jeszcze raz o tym, o czym sygnalizowałam w przesłanej Wam wcześniej prezentacji. Ważny jest porządek w pokoju, w którym znajdujecie się podczas lekcji online! Niegrzecznym zachowaniem jest wylegiwanie się na łóżku w trakcie zajęć!

3. POMYŚL O KWESTIACH TECHNICZNYCH. Na 5-10 minut przed rozpoczęciem zajęć sprawdź jak działa kamera, słuchawki i mikrofon. Przygotuj potrzebne materiały takie,  jak: książki, zeszyty, ćwiczenia, przybory szkolne. Zadbaj o swoje pozytywne nastawienie do pracy umysłowej na cały dzień. Postaraj się załatwić przed rozpoczęciem zajęć swoje potrzeby (toaleta, śniadanie itp.). Podczas trwania zdalnych lekcji nie wypada jeść i pić, ponieważ nigdy nie wiesz kiedy zostaniesz poproszony do odpowiedzi,    a z pełną buzią ciężko mówi się. W ogóle nie mówi się! Ogranicz wszystko co powoduje rozproszenie, wyłącz telewizor, muzykę, wycisz telefon, uprzedź domowników, że będziesz mieć zajęcia online i poproś, żeby Ci nikt nie przeszkadzał.

4. PRZESTRZEGAJ ZASAD SAVOIR-VIVRU. Należy pamiętać o przywitaniu się z nauczycielem i rówieśnikami w taki sposób, jak to robiłeś na co dzień w szkole. Pamiętaj o zwrotach grzecznościowych i życzliwości w stosunku do innych. Lekcję rozpoczyna, prowadzi i kończy nauczyciel.  Nauczyciel też zarządza przebiegiem całego spotkania. Powinieneś stosować się do wszystkich zaleceń i próśb nauczyciela – bez zbędnych komentarzy. Na czatach przedmiotowych odpowiadaj na pytania oraz polecenia nauczyciela prowadzącego gdy zostaniesz o to poproszony. Nie należy wstawiać GIFów! Nie komentuje się lekcji do kolegów, nie obraża innych, nie blokuje, nie wycisza i nie usuwa się nikogo! Przypominam, że nagrywanie, wykorzystywanie i upublicznianie wizerunku bez zgody właściciela jest łamaniem prawa (z mocy prawa jest to przestępstwo,           a konsekwencje mogą być surowe)!

5. WASZYM OBOWIĄZKIEM jest uczestniczenie w zaplanowanych przez nauczyciela spotkaniach i odrabianie wszystkich prac domowych. Jeżeli uczeń z uzasadnionych powodów nie będzie mógł uczestniczyć w lekcjach/zajęciach, rodzic usprawiedliwia tę nieobecność u wychowawcy, a sam uczeń powinien mieć uzupełniony materiał z lekcji, na której go nie było.

6. ZAPAMIĘTAJ! Warto poświęcić trochę zachodu opisanym kwestiom, żeby nie zaliczyć towarzyskiej wpadki w wirtualnym świecie – niesmak może pozostać na długo po powrocie do realnej szkoły!

PAMIĘTAJ! Kultura osobista, w tym stosowne słownictwo oraz bezpieczne zachowanie podczas pracy w sieci to gwarancja skutecznej edukacji on-line!

Życzę wytrwałości,

Marta Chmielewska