Semestr I

Mikołajki

Każdy lubi dostawać prezenty, a w szczególności mieszkańcy internatu. W tym roku Mikołaj  był wyjątkowo łaskawy. Z racji tego, że byli wyjątkowo grzeczni i sumienie odrabiali lekcje, wszyscy dostali od niego słodkie upominki. Odbyło się to tradycyjnie dnia 6 grudnia podczas uroczystego spotkania zorganizowanego  przez  Młodzieżową Radę Internatu i pana Wojciecha Rusiniaka. Była to wyjątkowa okazja aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem.

Andrzejki

W dniu 28 listopada 2019 r.  w Internacie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach odbyły się „Andrzejki” zorganizowane przez Panią J.Bagan. Prowadzący przywitali zebraną młodzież w ten wieczór wróżb i zaprosili do wspólnej zabawy oraz poznania  przyszłości w 2020 roku. Organizatorzy przygotowali następujące wróżby: lanie wosku, wychodzenie butów za drzwi, tajemnicze miseczki, wróżba z serca (na imię chłopca dziewczyny, zawód) numerologia i hiromancja, wybieramy kubki, o czym marzysz? „rzucanie kości”. Wieczór wróżb był pełen humoru i dobrej zabawy, której zwieńczeniem była dyskoteka.

Światowy dzień rzucania palenia

W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodziliśmy 21 listopada z tej okazji wychowawczynie Ludmiła Kostecka i Julia Bagan  przeprowadziły zajęcia profilaktyczne  na temat nikotynizmu. W dniach 19-21 listopada młodzież obejrzała prezentację multimedialną i film na temat uzależnienia od papierosów.  Problem został wspólnie omówiony. Następnie wychowankowie rozwiązali test sprawdzając swoją wiedzę o nikotynizmie.

Obchody Święta Niepodległości

Dnia 07.11.2019r. w internacie ZSCKR w Suwałkach odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wychowawcę Pana W. Rusiniaka na temat Niepodległości Polski. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała edukacyjne filmy o historii odzyskania przez Polskę Niepodległości. Druga część zajęć przebiegała w grupach i był to quiz na temat 101 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Kontynuacją obchodów święta było ogłoszenie przez sekcję kulturalno-dekoracyjną prowadzoną przez Panią J.Bagan konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21.11.2019r. Powołana komisja wybrała trzy najlepsze prace. Zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy biorący udział otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrodzone prace zawieszono na gazetce o tematyce niepodległości.

Profilaktyka raka jąder i prostaty

W dniach 4 i 5 listopada chłopcy mieszkający w internacie  uczestniczyli w zajęciach dotyczących  profilaktyki raka jąder i prostaty. Spotkanie przeprowadził pan Wojciech Pałejko.  W trakcie zajęć,  zostały wyjaśnione podstawowe zagadnienia dotyczące profilaktyki nowotworowej gruczołu krokowego  i raka jąder.  Następnie wyjaśniono na czym polega  i czego dotyczy ogólnoświatowa akcja Movember. Ponadto,  Młodzież zapoznała się ze statystykami zachorowań oraz jak wygląda leczenie wyżej wymienionych nowotworów. Kolejnym elementem spotkania było omówienie samobadania jąder oraz przedstawienie działań profilaktycznych, które sprzyjają zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu guzów i zmian nowotworowych w organizmie. Na zakończenie  poproszono uczestników o krótkie posumowanie najistotniejszych zagadnień z profilaktyki nowotworowej.

Otrzęsiny

Zgodnie z coroczną tradycją w Internacie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach w dniu 24 października 2019 r. odbyły się „Otrzęsiny” wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem naszego internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą, umiejętnościami interpersonalnymi oraz poczuciem humoru. Największym wyzwaniem okazało się „wydojenie” rękawicy gumowej wypełnionej kefirem. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonego im zadania. Mimo obaw najmłodszych kolegów, wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy, której zwieńczeniem była dyskoteka.

Światowy dzień żywności

Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji w internacie zostały przeprowadzone zajęcia na  których p. Ludmiła Kostecka uświadomiła młodzieży problem marnowania żywności, niedożywienia i głodu. Wychowankowie z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jak  zapobiegać marnotrawieniu żywności i co jest główna przyczyna głodu i niedożywienia. Młodzież dyskutowała co możemy w naszych domach zrobić aby mniej jedzenia lądowało w koszach. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał informację jak postępować żeby nie marnotrawić żywności.

Spotkanie poświęcone Komisji Edukacji Narodowej

Dnia 7 października 2019 roku przedstawiciele Kółka Historyczno-Sportowego wraz z wychowawcami panem Wojciechem Pałejko i panem Wojciechem Rusiniakiem przygotowali spotkanie upamiętniające powstanie Komisji Edukacji Narodowej. W toku realizacji zajęć mieszkańcy poznali okoliczności powołania pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce. Dowiedzieli się także jakie ono miało znaczenia dla zachowania polskości po utracie niepodległości. Na zakończenie uczestnicy rozwiązali multimedialną krzyżówkę podsumowującą poruszane zagadnienia.

Wybory samorządowe

Dnia 3 października 2019 roku w naszym internacie pod opieką wychowawcy pana Wojciecha Rusiniaka, odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Internatu. Zgłoszonych zostało sześć kandydatur. W drodze demokratycznych wyborów, przewodniczącym Młodzieżowej Rady Internatu został Piotr Kachnowski, zaś jego zastępcami – Kacper Kowalewski i Joanna Bronicka. Następnie, w uroczystej atmosferze, nowemu przewodniczącemu został przekazany  symboliczny klucz do internatu.

Rozgrywki w dwa ognie

 Dnia 1 października 2019 roku wychowawcy: pani Ludmiła Kostecka i pan Wojciech Pałejko zorganizowali internackie rozgrywki w dwa ognie. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć była chęć promowania zdrowego stylu życia przy dobrej zabawie. Młodzież podzielona na dwa zespoły. Rywalizowano w duchu zasad fair play,  aktywnie spędzając wolny czas.

Jesienne kwiaty z liści klonu

 W dniu 18.09.2019 r. odbyły się zajęcia Kółka Kulturalno-Dekoracyjnego. Młodzież,  pod kierunkiem wychowawcy pani J.Bagan, uczyła się wykonania jesiennych kwiatów z liści klonu. Celem zajęć było zaprojektowanie i wykonanie w obrazów z wykorzystaniem wcześniej zrobionych kwiatów. Młodzież, pracując w małych grupach wykonała trzy prace. Wychowankowie, a także goście internatu, mogą je podziwiać na korytarzu przed stołówką.

80 rocznica wybuchu II wojny światowej

Dnia 16 września 2019 roku młodzież zrzeszona w Kole Historyczno-Sportowym przygotowała gazetkę pt. „Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej”. Celem jej było ukazanie wydarzeń historycznych, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Ponadto, przedstawiciele kółka zaprezentowali film dokumentalny o tej samej tematyce.

Wyjście do muzeum im. M. Konopnickiej

W dniu 11 września 2019 roku grupa młodzieży z panią J. Bagan uczestniczyła w spotkaniu w z cyklu poświęconego ludziom i wydarzeniom, które wpisały się w dzieje naszego miasta. O przygodach z archiwaliami opowiadał Tadeusz Radziwonowicz dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach. Główne tematy spotkania to : Co to jest archiwum? Komu i po co jest potrzebne?  Co kryje w swoich zbiorach? Czy archiwum to tylko historia? Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Zajęcia integracyjne

We wtorek dnia 10 września 2019 roku młodzież internacka wzięła udział w zajęciach integracyjnych przygotowanych przez wychowawców, panią Agnieszkę Osińską i pana Wojciecha Pałejko. Celem spotkania było wzajemne poznanie i nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy wychowankami. Podczas zajęć młodzież brała udział w zabawach ułatwiających poznanie imion i zainteresowań rówieśników. Wykonywanie zadań wymagało zaangażowania i współpracy pomiędzy uczestnikami, tworząc miłą i przyjazną atmosferę.

Spotkanie na temat higieny osobistej

W dniach 9 i 11 września 2019 roku w naszym internacie wychowawcy przeprowadzili zajęcia w grupach chłopców i dziewcząt na temat  higieny osobistej. Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz poczucia odpowiedzialności za czystość i schludny wygląd. Podczas spotkania wychowankowie nauczyli się w sposób właściwy korzystać z przyborów toaletowych i kosmetyków. Poznali sposoby pielęgnacji twarzy,  włosów, dłoni i paznokci. Udoskonalili umiejętności mycia rąk, twarzy i zębów oraz  czesania włosów. Zajęcia odbyły się formie pogadanki oraz mini wykładu z wykorzystaniem środków multimedialnych.