Semestr II

Pożegnanie absolwentów

Cztery lata naszego wspólnego bycia razem na co dzień, właśnie mijają – Wam jako uczniom, nam jako nauczycielom. Był to okres wytężonej pracy. Czas wzlotów i upadków, chwil radości, a czasem smutku.

Mijają cztery lata, które nie są stracone. Wierzę, że tych zdarzeń miłych było wiele, zarówno w szkole, jak i w Waszym drugim domu – internacie. Chciałabym, żebyście mile wspominali spędzony tu czas, nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi oraz swoich kolegów i koleżanki. Ktoś kiedyś powiedział, że coś się kiedyś zaczyna i coś się gdzieś kończy. Taka jest kolej rzeczy i taki jest jej porządek. Może kiedyś, za kilka bądź kilkanaście lat, gdy spojrzycie wstecz, poprzez pryzmat czasu, wychwycicie każde wspomnienie i przywrócicie je w swojej pamięci: dzień spędzony w szkole lub internacie, każdą lekcję i każde wydarzenie.

Nie raz w okresie szkolnym być może narzekało się na szkołę, nauczycieli na ciężką naukę, ale… z perspektywy czasu chętnie by się do tego z pewnością wróciło. Generalnie to już zadziało się ze względu na sytuację panującą w naszym kraju i edukację zdalną. Piszecie mi w wiadomościach, że tęsknicie za szkołą, nauczycielami, przyjaciółmi, że jednak brakuje Wam kontaktu z całym otoczeniem. My też chcielibyśmy, żeby było jak dawniej!

Przed Wami nowy rozdział i z pewnością nie raz napotkacie na problemy. Po pomyślnym przejściu przez egzaminy (czego bardzo Wam życzę) rozpoczniecie już dorosłe życie. Jedni z Was będą kontynuować niełatwą naukę na poziomie wyższym, inni zapewne znajdą upragnioną pracę. Życzę wszystkim, aby założone sobie cele i zamierzenia udało się zrealizować.

Dziękuję wszystkim, za większe lub mniejsze zaangażowanie w działalność internatu. Dziękuję każdemu z Was za to, że mogliśmy Was poznać i w pewnym stopniu mieliśmy wpływ na kształtowanie Waszych postaw. Dziękuję za chęci, które mieliście do podejmowania działań takich jak organizowanie: ognisk, dnia chłopaka i dziewczyny, różnych przedstawień i wieczorków plastycznych, różnych zajęć artystycznych (muzycznych, fotograficznych). Mogłabym tak bez końca wymieniać i wymieniać… Z serca Wam dziękuję za każdy dzień i noc spędzoną we wspólnym towarzystwie.

Życzę Wam wraz z Wychowawcami Internatu pomyślności w upragnionym dorosłym życiu! Niech spełniają się Wasze plany i marzenia!

Z poważaniem,

Marta Chmielewska – kierownik internatu

Agnieszka Osińska – wychowawca grupy I

Wojciech Pałejko – wychowawca grupy II

Julia Bagan – wychowawca grupy III

Wojciech Rusiniak – wychowawca, opiekun Młodzieżowej Rady Internatu

Ludmiła Kostecka – wychowawca

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to wyjątkowy czas, w tym szczególnym dniu przedstawiciele męskiej cześć internackiej społeczności zaprezentowali  genezę tego święta. Następnie chłopcy złożyli paniom i dziewczętom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli symbolicznego kwiatka. Zaskoczenie było ogromne a radosne uśmiechy dziewcząt bezcenne.

Spotkanie poświęcone cyberprzemocy

W czwartek dnia 6 lutego 2020r. w świetlicy internackiej  z inicjatywy pana Wojciecha Rusiniaka  odbyło się spotkanie z pracownikami  Komendy Miejskiej  Policji w Suwałkach. Tematem spotkania  była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy. Pani profilaktyk przedstawiła działania w Internecie, które mogą doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych i wizerunku ludzi, a sprawców takich zachowań mogą narazić na odpowiedzialność prawną i karną. Następnie funkcjonariusze poinformowali jak postępować będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Mieszkańcy internatu byli bardzo poruszeni tematyką spotkania. Zadawali wiele pytań oraz dzieli się własnymi doświadczeniami w wyżej wymienionej kwestii. Specjaliści starali się obrazowo, ilustrując przykładami, wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Spotkanie wpłynęło na wzrost świadomości młodych ludzi w sferze poruszanych zagadnień oraz nauczyło refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu.

Walentynki

Dzień św. Walentego obchodziliśmy już  13 lutego 2020 r.  Od wczesnych godzin popołudniowych panował w naszym internacie  specyficzny nastrój –zaobserwować można było odświętny wystrój pomieszczeń z  dużą ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem. Młodzież przy pomocy wychowawcy Ludmiły Kosteckiej  zaplanowała  liczne zabawy i konkursy, które cieszyły się dużym uznaniem wśród mieszkańców internatu.  Zwieńczeniem dnia była dyskoteka, na której wspaniale bawili się nasi wychowankowie. Dobra zabawa, integracja oraz zdrowa rywalizacja tak można krótko podsumować tegoroczną imprezę walentynkową.

Turniej bilarda

Dnia 5 lutego 2020 roku, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Internatu zorganizowali  turniej bilardowy. W zawodach wzięło udział 24  mieszkańców. Wszystkie pojedynki zostały rozegrane systemem pucharowym do dwóch zwycięstw w kategorii Open. Rozgrywki odbyły się w przyjacielskiej atmosferze z zachowaniem zasad fair play. W spotkaniach nie brakowało dramaturgii, zawodnicy popisywali się efektownymi uderzeniami walcząc do ostatniej billi.  Najlepszym zawodnikiem został Bartosz Mikielski. Drugie miejsce zajął Mirosław Jokajty. Ostatnie miejsce na podium przypadło Tomaszowi Danielewiczowi.