Ukryte Światy oraz Wystawa malarska Nikifora Północy

UKRYTE ŚWIATY – WYSTAWA MAKRO-  I MIKROFOTOGRAFII

 

            22 maja 2018 r. wychowankowie Internatu wraz z wychowawcą – Wojciechem Rusiniakiem –  wybrali się do Suwalskiego Ośrodka Kultury. Młodzież w galerii Patio mogła obejrzeć niezwykłą i zachwycającą wystawę zdjęć, wykonanych przez uczestników zajęć Pracowni Makro- i Mikrofotografii Marka Misia.   

         Zaprezentowane prace umożliwiły młodzieży zupełnie inne spojrzenie na otaczającą nas rzeczywistość, na dostrzeżenie jej najmniejszych cząstek. Artyści za pomocą aparatów uwiecznili fascynujący świat małych zwierząt, zbliżenia kwiatów, które oszałamiają kształtem płatków i całą paletą barw, kształt niepozornych kropel wody czy też refleksy światła w szkle. Dzięki mikroskopom oglądający z bliska mogli przyjrzeć się abstrakcyjnym obrazom substancji chemicznych.

 

         Wystawa sprawiła, że nasi wychowankowie przez chwilę poczuli się cząstką, jakże tajemniczego i fascynującego świata, który nas otacza, lecz zwykle pozostaje  niezauważony.

 

WYSTAWA MALARSKA NIKIFORA PÓŁNOCY

 

         Dzień 22 maja całkowicie poświęcony był obcowaniu ze sztuką. Wychowankowie Internatu podczas wyprawy do SOK-u obejrzeli wystawę malarską suwalskiej legendy lat siedemdziesiątych ubiegłego stulecia – Tymoteusza Muśko.

         Artysta urodził się równo sto lat temu w Rosji. Do Polski przybył w 1920 roku. Był niepełnosprawnym, częściowo sparaliżowanym, leworęcznym malarzem samoukiem. W pamięci suwalczan zapisał się jako niezwykle skromny i wrażliwy człowiek, zaś jego znakiem rozpoznawczym był papieros. Przez wiele lat mieszkał w suwalskim Domu Pomocy Społecznej „Kalina”.

         Twórczość Tymoteusza Muśki łączy w sobie elementy kultury prawosławnej i zachodniej. Jego obrazy przedstawiają scenki rodzajowe, np. dojenie krów, praca w polu, żniwa, a także sceny przedstawiające obyczaje i obrzędy wiejskie. Tymoteusz Muśko tworzył także pejzaże wiejskie i miejskie, martwe natury oraz portrety.