Na salonach u Marii Konopnickiej

Rok 2022 jest rokiem poświęconym Marii Konopnickiej. Z tej okazji 27października  i 3 listopada 2022 r. wychowankowie Internatu udali się do odnowionego budynku Muzeum Marii Konopnickiej na nowoczesną wystawę poświęconą życiu i twórczości poetki. Muzeum im. Marii Konopnickiej powstało w 1973 roku i mieści się w zabytkowym budynku z pierwszej połowy XIX wieku, w którym urodziła się i spędziła wczesne dzieciństwo Maria Konopnicka z Wasiłowskich.

                Pieśń o domu” to nowa wystawa na stałe poświęcona życiu i twórczości Marii Konopnickiej, która została zaprezentowana w Muzeum im. suwalskiej poetki. Budynek, w którym spędziła początek swego życia autorka Roty przeszedł najpierw gruntowny remont, a zwieńczeniem całości jest otwarta właśnie wystawa.

 

            Zaprojektowana wystawa ma charakter narracyjny i zbudowana jest z użyciem indywidualnych scen instalacyjno-rzeźbiarskich, tworzących ciąg emocjonalnych i poetyckich prze­strzeni, w której osadzona została warstwa dramatyczna i informacyjna. Poprzez elementy scenograficzne, wykorzystanie oryginalnych obiektów muzealnych, grafikę i nowoczesne rozwiązania multimedialne na wystawie przedstawiona została biografia oraz twórczość poetki.