admin

Filmowy Dzień Dziecka

Filmowy Dzień Dziecka

Dnia 01.06.2021 roku, z okazji najważniejszego święta wszystkich dzieci – Dnia Dziecka, wychowawcy internatu złożyli z tej okazji życzenia wychowankom oraz przygotowali im wieczór filmowy, połączony z degustacją pysznych lodów, gofrów z bitą śmietaną i popcornu. Młodzież obejrzała film produkcji Disneya, inspirowany powieścią Dodie Smith – „101 dalmatyńczyków”. Wieczór przebiegł w miłej i sympatycznej atmosferze.

Spotkanie integracyjne przy ognisku

Spotkanie integracyjne przy ognisku

W dniu 20.05.2021r. odbyło się spotkanie integracyjne dla wychowanków internatu Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach. Młodzież pod opieką wychowawców aktywnie włączyła się w jego przygotowanie. Przy ognisku spotkali się wychowankowie, którzy po okresie nauki zdalnej wrócili do  internatu. Przełamane zostały bariery komunikacyjne, odnowiono więzi i prawidłowe relacje między koleżankami i kolegami. Młodzież uczestniczyła w grach, zabawach i pląsach. Podczas ogniska można było zjeść pyszną kiełbaskę czy upiec chlebek ze smalcem. Tego wyjątkowego wieczoru nie zabrakło oczywiście oprawy muzycznej.

230. rocznica Konstytucji 3 Maja

230. rocznica uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Pierwsza w Europie i druga na świecie – Konstytucja 3 Maja z 1791 roku była próbą unowocześnienia ustroju Polski i ratowania jej suwerenności. Choć obowiązywała w sumie przez 14 miesięcy, do dzisiaj jest jednym z fundamentów polskiej tradycji republikańskiej i powodem do dumy dla Polaków. 3 maja 1791 roku Sejm Wielki, zwołany w październiku 1788 roku, uchwalił Konstytucję Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Była pierwszą konstytucją w nowożytnej Europie i drugą -po amerykańskiej- na świecie. Konstytucja 3 Maja przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. W 1792 roku rozpoczęła się bowiem wojna polsko-rosyjska w obronie Konstytucji 3 Maja. Ostatecznie doszło do okupacji Polski, obalenia Konstytucji i drugiego rozbioru państwa.  Święto 3 Maja zostało przywrócone  w II Rzeczypospolitej Polskiej w kwietniu 1919 roku. Zdelegalizowane przez okupantów niemieckich i sowieckich podczas II wojny światowej, zakazane było również w PRL. Od 1990 roku  3 Maja ponownie jest oficjalnym świętem narodowym Polaków.

Źródło: https://www.gov.pl/web/mswia/229-rocznica-uchwalenia-konstytucji-3-maja

Źródło: https://www.zamek-krolewski.pl/edukacja/filmy/Konstytucja-3-maja

Jakie skutki dla zdrowia może mieć częste korzystanie z telefonu komórkowego?

Jakie skutki dla zdrowia może mieć częste korzystanie z telefonu komórkowego? Dlaczego boli nas kark i głowa?

Coraz więcej i więcej czasu spędzamy z naszymi telefonami komórkowymi. Telefony są wszechobecne. Towarzyszą nam niemal przez całą dobę. Rano nas budzą, wieczorem zerkamy w nie szukając informacji, sprawdzamy pocztę itp. Wiele osób nie rozstaje się z nimi ani na chwilę.

Dzisiaj już większość  Polaków posiada telefon komórkowy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z wpływu tego urządzenia na nasze zdrowie. Okazuje się, że  telefony oddziaływają nie tylko na nasz wzrok. Pojawiają się również dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Kręgosłupy bolą coraz częściej młodszych, a dlaczego? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to jakie czynniki wpływają na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Coraz częściej ma na to wpływ charakter naszej pracy. Niestety praca siedząca i nauka zdalna, które zdominowały nasze życie codzienne wiąże się m.in. z przeciążeniem kręgosłupa. Uszkadzamy nasze kręgosłupy nie tylko siedząc, ale też podczas snu. Nie śpimy na odpowiednich  poduszkach, albo tych poduszek jest za dużo. Jest też tak, że śpimy na brzuchu, a to jest niewłaściwa pozycja. Najlepsze  dla naszego organizmu jest ułożenie embrionalne. Wskazane są poduszki ortopedyczne, dzięki którym rano samopoczucie będzie dobre. Nie będą pojawiały się bóle głowy, sztywność karku czy rąk. Do zdrowego snu ważny jest odpowiedni materac. Jeżeli mamy dolegliwości kręgosłupa – wskazana jest konsultacja z rehabilitantem. Jedni wolą spać na twardszym  materacu, a inni na miększym. Ważne są nasze indywidualne odczucia, ale warto też skorzystać z rad specjalisty.

            Możemy pomóc naszemu kręgosłupowi poprzez  wygodny i zdrowy sposób siedzenia:

1. Nie krzyżujemy nóg – stopy na podłodze, kolana powinny być lekko rozchylone.

2. Przyciągamy część lędźwiową do krzesła.

3. Dobrze jest położyć wałek w dolnej części pleców. 

4. Plecak – korzystajmy z niego świadomie, nośmy na dwa ramiona. Unikajmy noszenia szczególnie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu.

5. Walizkę na kółkach zawsze ciągniemy, a podnosimy na ugiętych kolanach.

            A co z dietą, czy ma znaczenie?

Nie od wczoraj wiemy, że pewne niedobory mają wpływ na nasze zdrowie, w tym i na nasz kręgosłup. Powinniśmy je uzupełniać niedobory:

– wapnia, witaminy B12, witaminy D. Zdrowy kręgosłup to też zdrowe i elastyczne stawy. Powinniśmy zadbać  o produkcję kolagenu, a do tego jest potrzebna oczywiście witamina C . Zaleca się spożywanie zdrowych warzyw i owoców, najlepiej zakupionych na targu.

            Naukowcy chcieli sprawdzić z jak dużym ciężarem podczas zerkania na telefon komórkowy musi poradzić sobie szyjny odcinek kręgosłupa. I tu ciekawostka: głowa ludzka waży 5,5 kg. gdy znajduje się w pozycji prostej. Jeżeli ją pochylamy powoduje to wygięcie kręgosłupa i dodatkowy nacisk na kręgi. Przeglądając coś w telefonie zazwyczaj jesteśmy przygarbieni, wówczas na nasz kręgosłup działa ogromny nacisk. W zależności od kąta nachylenia, może to być ciężar od 12 do 27 kilogramów! Spędzając w tej pozycji dużo czasu możemy doświadczyć bólu: karku, ramion, głowy i mięśni. Jest to tak zwany syndrom SMS-owej szyi, który może prowadzić do stanów zapalnych lub skrzywienia kręgosłupa. Powyżej 13 roku życia  czas spędzania z telefonem komórkowym to 3 godziny, a Ty ile godzin dziennie poświęcasz na korzystanie z telefonu komórkowego?     

                                                                                                                                                      Opracowała A. Osińska, J. Bagan, M. Danielczyk     Źródło: https://parenting.pl/co-sie-dzieje-w-twoim-organizmie-gdy-naduzywasz- smartfonu 

 

Obchody Dnia Ziemi 2021. Człowiek i Rzeka.

Człowiek i Rzeka – Święto Czarnej Hańczy

Światowy Dzień Ziemi to coroczna akcja promująca postawy proekologiczne i ideę zrównoważonego rozwoju. Wielkie święto i edukacja poprzez zabawę, m.in. na temat, jak kruchy i cenny jest ekosystem Ziemi. Zgodnie z zasadą” myśl globalnie, działaj lokalnie”, w Suwałkach skupimy się na ważnym dla nas ekosystemie Czarnej Hańczy przepływającej przez miasto i Suwalszczyznę.

Dalsza część artykułu: https://soksuwalki.eu/czlowiek-i-rzeka-swieto-czarnej-hanczy-cz-1/

Relacja z wydarzenia 23 kwietnia 2021r. :

https://pl-pl.facebook.com/SuwalkiOK

https://soksuwalki.eu/

https://www.youtube.com/channel/UCnY8fz9LN0fT7z1bvIV4DeA

Źródło: https://soksuwalki.eu/

Pożegnanie Maturzystów 2020/2021

Odtwórz wideo

Martyna

Martyna z Grabowa w internacie ma sąsiadów i kuzynostwa, że aż boli głowa.

Na początku bardzo nieśmiała i po rosyjsku nic nie gadała.

A poza tym, śniadań nie jadała bo w nocy z chłopakiem przez telefon rozmawiała.

Kończąc pisać to rymowanie, w ostatniej klasie już schodziła na śniadanie.

Wesoła i uśmiechnięta do  rozmów i żartów chętna.


Bartek

Bartek na początku mieszkał z Damianem.

Bliźniaczki zaczepiał o ściany pukaniem.

Ciągle latał jak szalony. Chyba szukał sobie żony.

Trzy lata minęły jak jedna chwila.

Jak w jego życiu pojawiła się Justyna.

Chłopak zmienił się nie do poznania.

Zaprosił siostry do zamieszkania.

Chętny i pomocny aż rwie się do występowania.

Urodzona w Suwałkach……

Urodzona w Suwałkach…

Aleksandra Piłsudska


Źródło:https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,786,osoba_aleksandra_pilsudska.html

Ola Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 r. w Suwałkach, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Dziewczynkę ochrzczono w kościele św. Aleksandra. Jej ojciec był aplikantem w suwalskim urzędzie, matka zajmowała się domem i dziećmi, których oprócz Oli było jeszcze czworo. Oboje rodzice przykładali ogromną wagę do wykształcenia dzieci, które niestety szybko osierocili. Po śmierci rodziców wychowaniem dzieci zajęła się ich babka Karolina. Ona też miała duży wpływ na nastoletnią wówczas Olę, kształcąc również w niej wzorce patriotyczne. Mając 19 lat Ola przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na kursach handlowych i Uniwersytecie Latającym.  Pracowała jako urzędniczka w fabryce. W Warszawie zetknęła się też z członkami Polskiej Partii Socjalistycznej. Wstąpiła do niej w 1904 roku, w której działała pod pseudonimem „Ola”.  Przyszła Pani Piłsudska udzielała też korepetycji, a między lekcjami przenosiła w falbanach i fałdach sukien naboje i mauzery. Była odważną kobietą  – w wynajmowanym mieszkaniu ukrywała broń. Organizowała przerzuty broni, współpracowała z kurierkami w przewozie rewolwerów i amunicji. Wydawała też sprzęt potrzebny do akcji bojowych.

Za swoją działalność trafiła do więzienia i groziła jej zsyłka na Syberię, ale z powodu braku dowodów wypuszczono ją. Podczas I wojny światowej pełniła funkcję komendantki służby kurierskiej Legionów Polskich. Wstępując do PPS poznała Józefa Piłsudskiego.

Para pobrała się w 1921 r. i doczekała dwóch córek: Wandy i Jadwigi.

Źródło:https://www.google.com/search?q=aleksandra+pi%C5%82sudska&safe=strict&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwigouriw8bvAhWkCRAIHS8QCuMQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1366&bih=657

Jako żona Naczelnika Państwa, Aleksandra Piłsudska wspierała inicjatywy, które od zawsze bliskie były jej sercu, między innymi działalność na rzecz praw kobiet i dzieci oraz kobiece organizacje wojskowe. Dom Państwa Piłsudskich zawsze był pełen gości. Aleksandra kochała Polskę oraz Marszałka. Zmarła 31 marca 1963 r. w Londynie. 

https://www.google.com/search?q=aleksandra+pi%C5%82sudska&safe=strict&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwigouriw8bvAhWkCRAIHS8QCuMQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1366&bih=657

Opracowała: Agnieszka Osińska

W dniu 31 marca mija 58 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej, ważnej dla naszego miasta Suwalczanki. Temat został przedstawiony mieszkańcom Internatu przy ZSCKR w Suwałkach zdalnie na grupie społecznościowej pt. „Pracownia u Pani Agnieszki”. Poruszone zostały następujące zagadnienia: jak wyglądały Suwałki w tamtych czasach, kto mieszkał w Suwałkach, młodzież podczas rusyfikacji, kim była Ola dla Suwalczan oraz wielka miłość Oli i Marszałka.