Nowoczesne telefony to niesamowite narzędzia

Nowoczesne telefony to niesamowite narzędzia – szkoda wykorzystywać je tylko do skrolowania tablic w mediach społecznościowych, tym bardziej, że często robisz to odruchowo, marnując swój cenny czas.

Jeśli i tak nie rozstajesz się ze swoim telefonem, użyj go także do uprzyjemnienia sobie nauki! 

Jeśli jeszcze nie wiesz w jaki sposób to zrobić, oto lista aplikacji, które warto mieć na swoim smartfonie:

 Khan Academy

Z narzędzia można korzystać poprzez aplikację i stronę internetową. Khan Academy to przede wszystkim stworzone przez ekspertów materiały złożone z filmów, ćwiczeń i artykułów, które można wykorzystać do nauki matematyki, przedmiotów przyrodniczych, programowania i wielu innych. Aplikacja pozwoli ci uczyć się w swoim własnym tempie oraz wybierać materiały „pod siebie”. Narzędzie może także pomóc w podjęciu decyzji przy wyborze dalszej nauki.

Quizlet

Aplikacja została stworzona z myślą o utrwalaniu posiadanej wiedzy, ponieważ pozwala tworzyć swoje własne fiszki (fiszka to niewielki kartonik, na którym zapisujemy informacje z obu stron. Z jednej strony widnieje na przykład jakieś słówko, hasło, data, pojęcie. Z drugiej natomiast zapisane są informacje uzupełniające: tłumaczenie, definicja itp. Takie fiszki z powodzeniem można przygotować samodzielnie albo skorzystać z gotowych). Przy użyciu Quizlet możesz tworzyć na smartfonie własne zestawy fiszek, zależnie od aktualnego materiału, lub przeglądać fiszki stworzone przez innych użytkowników. Ty także możesz podzielić się materiałami z innymi użytkownikami/kolegami.  W podstawowej wersji aplikacja jest darmowa.

Sztuczki matematyczne

Chcesz nauczyć się matematycznych trików, które przyspieszą liczenie? Zainstaluj aplikację „Sztuczki matematyczne” i poznaj tajemnice matematycznej magii. Jak podają twórcy apki, triki pomogą rozwiązać cześć matematycznych problemów I zadań o wiele szybciej niż klasycznie. Aplikacja przyda się także do utrwalania matematycznych podstaw, takich jak tabliczka mnożenia.

Polska ortografia

Jeśli masz problem z polską ortografią, sięgnij po aplikację „Polska ortografia”. Dzięki niej poćwiczysz zasady pisowni naszej rodzimej mowy. Aplikacja jest dość uniwersalna, mogą z niej korzystać zarówno uczniowie szkół podstawowych, jak i średnich, a nawet dorośli, pragnący przypomnieć sobie zasady, z którymi mają problem.

Duolingo

To aplikacja do nauki języków obcych. Twórcy zachwalają, że przyswajanie nowych języków nigdy nie było tak proste, jak z tą aplikacją. Jedno jest pewne – nauka z Duolingo jest bardzo atrakcyjna, bo przypomina grę. Za kolejne postępy dostajesz punkty (wirtualne monety), przy pomocy których możesz odblokować kolejny poziom kursu. Ćwiczysz nie tylko słownictwo, ale także gramatykę i wymowę co jest równie ważne. Jak wiadomo nie od dziś – nauka języków obcych w dzisiejszych czasach jest bardzo ważna, bo otwiera nam wiele drzwi.

Wolne Lektury

Serwis Wolne Lektury to wirtualna biblioteka, w której znajdziesz mnóstwo lektur! Nie sięgaj więcej po wymówkę „Nie przeczytałam/łem, bo książki nie było w bibliotece”… Zamiast tego sięgnij po poręczną apkę lub skorzystaj ze strony „Wolne Lektury” i ciesz się czytaniem w każdym miejscu i w każdym wolnym momencie.

Google art & culture

Google art & culture nie jest aplikacją przeznaczoną typowo do uczenia się, ale z pewnością może się przydać, zwłaszcza osobom zainteresowanym światem sztuki. Dzięki aplikacji można obejrzeć wiele dzieł sztuki, odbyć wirtualny spacer po światowych muzeach, przeczytać mnóstwo inspirujących tekstów i wywiadów z dziedziny sztuki. Możesz także zrobić sobie selfie, a apka pokaże ci znane obrazy z osobami, do których jesteś podobna/podobny.

Jeśli zainteresowała Cię możliwość uczenia się przy pomocy telefonu, droga do wiedzy stoi przed Tobą otworem! Sam możesz wyszukać wiele przydatnych aplikacji, w zależności od  potrzeb i zainteresowań. Wystarczy kilkanaście-kilkadziesiąt minut dziennie, by korzystanie ze smartfona było naprawdę pożyteczne!

Opracowała:

Marta Danielczyk