Urodzona w Suwałkach……

Urodzona w Suwałkach…

Aleksandra Piłsudska


Źródło:https://www.historiaposzukaj.pl/wiedza,osoby,786,osoba_aleksandra_pilsudska.html

Ola Szczerbińska urodziła się 12 grudnia 1882 r. w Suwałkach, w niezamożnej rodzinie szlacheckiej. Dziewczynkę ochrzczono w kościele św. Aleksandra. Jej ojciec był aplikantem w suwalskim urzędzie, matka zajmowała się domem i dziećmi, których oprócz Oli było jeszcze czworo. Oboje rodzice przykładali ogromną wagę do wykształcenia dzieci, które niestety szybko osierocili. Po śmierci rodziców wychowaniem dzieci zajęła się ich babka Karolina. Ona też miała duży wpływ na nastoletnią wówczas Olę, kształcąc również w niej wzorce patriotyczne. Mając 19 lat Ola przeniosła się do Warszawy, gdzie studiowała na kursach handlowych i Uniwersytecie Latającym.  Pracowała jako urzędniczka w fabryce. W Warszawie zetknęła się też z członkami Polskiej Partii Socjalistycznej. Wstąpiła do niej w 1904 roku, w której działała pod pseudonimem „Ola”.  Przyszła Pani Piłsudska udzielała też korepetycji, a między lekcjami przenosiła w falbanach i fałdach sukien naboje i mauzery. Była odważną kobietą  – w wynajmowanym mieszkaniu ukrywała broń. Organizowała przerzuty broni, współpracowała z kurierkami w przewozie rewolwerów i amunicji. Wydawała też sprzęt potrzebny do akcji bojowych.

Za swoją działalność trafiła do więzienia i groziła jej zsyłka na Syberię, ale z powodu braku dowodów wypuszczono ją. Podczas I wojny światowej pełniła funkcję komendantki służby kurierskiej Legionów Polskich. Wstępując do PPS poznała Józefa Piłsudskiego.

Para pobrała się w 1921 r. i doczekała dwóch córek: Wandy i Jadwigi.

Źródło:https://www.google.com/search?q=aleksandra+pi%C5%82sudska&safe=strict&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwigouriw8bvAhWkCRAIHS8QCuMQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1366&bih=657

Jako żona Naczelnika Państwa, Aleksandra Piłsudska wspierała inicjatywy, które od zawsze bliskie były jej sercu, między innymi działalność na rzecz praw kobiet i dzieci oraz kobiece organizacje wojskowe. Dom Państwa Piłsudskich zawsze był pełen gości. Aleksandra kochała Polskę oraz Marszałka. Zmarła 31 marca 1963 r. w Londynie. 

https://www.google.com/search?q=aleksandra+pi%C5%82sudska&safe=strict&source=lnms&tbm=isch&sa=X&ved=2ahUKEwigouriw8bvAhWkCRAIHS8QCuMQ_AUoAXoECBQQAw&biw=1366&bih=657

Opracowała: Agnieszka Osińska

W dniu 31 marca mija 58 rocznica śmierci Aleksandry Piłsudskiej, ważnej dla naszego miasta Suwalczanki. Temat został przedstawiony mieszkańcom Internatu przy ZSCKR w Suwałkach zdalnie na grupie społecznościowej pt. „Pracownia u Pani Agnieszki”. Poruszone zostały następujące zagadnienia: jak wyglądały Suwałki w tamtych czasach, kto mieszkał w Suwałkach, młodzież podczas rusyfikacji, kim była Ola dla Suwalczan oraz wielka miłość Oli i Marszałka.