Jakie skutki dla zdrowia może mieć częste korzystanie z telefonu komórkowego? Dlaczego boli nas kark i głowa?

Coraz więcej i więcej czasu spędzamy z naszymi telefonami komórkowymi. Telefony są wszechobecne. Towarzyszą nam niemal przez całą dobę. Rano nas budzą, wieczorem zerkamy w nie szukając informacji, sprawdzamy pocztę itp. Wiele osób nie rozstaje się z nimi ani na chwilę.

Dzisiaj już większość  Polaków posiada telefon komórkowy, ale nie każdy zdaje sobie sprawę z wpływu tego urządzenia na nasze zdrowie. Okazuje się, że  telefony oddziaływają nie tylko na nasz wzrok. Pojawiają się również dolegliwości bólowe kręgosłupa.

Kręgosłupy bolą coraz częściej młodszych, a dlaczego? Przede wszystkim musimy zwrócić uwagę na to jakie czynniki wpływają na dolegliwości bólowe kręgosłupa. Coraz częściej ma na to wpływ charakter naszej pracy. Niestety praca siedząca i nauka zdalna, które zdominowały nasze życie codzienne wiąże się m.in. z przeciążeniem kręgosłupa. Uszkadzamy nasze kręgosłupy nie tylko siedząc, ale też podczas snu. Nie śpimy na odpowiednich  poduszkach, albo tych poduszek jest za dużo. Jest też tak, że śpimy na brzuchu, a to jest niewłaściwa pozycja. Najlepsze  dla naszego organizmu jest ułożenie embrionalne. Wskazane są poduszki ortopedyczne, dzięki którym rano samopoczucie będzie dobre. Nie będą pojawiały się bóle głowy, sztywność karku czy rąk. Do zdrowego snu ważny jest odpowiedni materac. Jeżeli mamy dolegliwości kręgosłupa – wskazana jest konsultacja z rehabilitantem. Jedni wolą spać na twardszym  materacu, a inni na miększym. Ważne są nasze indywidualne odczucia, ale warto też skorzystać z rad specjalisty.

            Możemy pomóc naszemu kręgosłupowi poprzez  wygodny i zdrowy sposób siedzenia:

1. Nie krzyżujemy nóg – stopy na podłodze, kolana powinny być lekko rozchylone.

2. Przyciągamy część lędźwiową do krzesła.

3. Dobrze jest położyć wałek w dolnej części pleców. 

4. Plecak – korzystajmy z niego świadomie, nośmy na dwa ramiona. Unikajmy noszenia szczególnie ciężkiego plecaka na jednym ramieniu.

5. Walizkę na kółkach zawsze ciągniemy, a podnosimy na ugiętych kolanach.

            A co z dietą, czy ma znaczenie?

Nie od wczoraj wiemy, że pewne niedobory mają wpływ na nasze zdrowie, w tym i na nasz kręgosłup. Powinniśmy je uzupełniać niedobory:

– wapnia, witaminy B12, witaminy D. Zdrowy kręgosłup to też zdrowe i elastyczne stawy. Powinniśmy zadbać  o produkcję kolagenu, a do tego jest potrzebna oczywiście witamina C . Zaleca się spożywanie zdrowych warzyw i owoców, najlepiej zakupionych na targu.

            Naukowcy chcieli sprawdzić z jak dużym ciężarem podczas zerkania na telefon komórkowy musi poradzić sobie szyjny odcinek kręgosłupa. I tu ciekawostka: głowa ludzka waży 5,5 kg. gdy znajduje się w pozycji prostej. Jeżeli ją pochylamy powoduje to wygięcie kręgosłupa i dodatkowy nacisk na kręgi. Przeglądając coś w telefonie zazwyczaj jesteśmy przygarbieni, wówczas na nasz kręgosłup działa ogromny nacisk. W zależności od kąta nachylenia, może to być ciężar od 12 do 27 kilogramów! Spędzając w tej pozycji dużo czasu możemy doświadczyć bólu: karku, ramion, głowy i mięśni. Jest to tak zwany syndrom SMS-owej szyi, który może prowadzić do stanów zapalnych lub skrzywienia kręgosłupa. Powyżej 13 roku życia  czas spędzania z telefonem komórkowym to 3 godziny, a Ty ile godzin dziennie poświęcasz na korzystanie z telefonu komórkowego?     

                                                                                                                                                      Opracowała A. Osińska, J. Bagan, M. Danielczyk     Źródło: https://parenting.pl/co-sie-dzieje-w-twoim-organizmie-gdy-naduzywasz- smartfonu