Informacja

Wychowawcy internatu chętnie udzielą pomocy uczniom mieszkającym w internacie,  w odrabianiu prac domowych oraz  służą wsparciem i radą w związku z trwającą sytuacją pandemii koronawirusa.

Zainteresowani mogą  kontaktować się z wychowawcami poprzez pocztę internetową:

   m.chmielewska@zs7.edu.pl  

   w.palejko@zs7.edu.pl   

   w.rusiniak@zs7.edu.pl  

   l.kostecka@zs7.edu.pl  

   a.osinska@zs7.edu.pl

   j.bagan@zs7.edu.pl

 

 

Maj rok szkolny 2019/2020

Uwaga na Kleszcze !!!

Drodzy Wychowankowie,

Przypominam Wam o niebezpieczeństwie ze strony maleńkich, ale bardzo groźnych pajęczaków.

Kleszcze co roku przenoszą bardzo poważne choroby:

– boreliozę i kleszczowe

– zapalenie mózgu (KZM).

Najczęstszym objawem boreliozy jest rumień, który możemy zaobserwować nawet po kilku tygodniach od ugryzienia. Każdy z niepokojących objawów należy skonsultować z lekarzem. Przed kleszczowym zapaleniem mózgu można się obronić (zaszczepić się)! Ciepła zima, zmiany klimatyczne sprawiły, że kleszczy będzie w tym roku bardzo dużo, już obserwowana jest zwiększona ich aktywność.

Jak się chronić przed kleszczami?

Najbardziej trzeba uważać w lasach, parkach i na terenach zielonych. Wychodząc do lasu lub parku, warto ubrać się tak, by mieć zasłonięte nogi, ręce i głowę.

Można także stosować preparaty, które mają za zadanie odstraszać kleszcze. Polecane są również preparaty naturalne. Kleszcze nie lubią niektórych zapachów, dlatego przed wyjściem warto posmarować się np.: olejkiem goździkowym, z drzewa herbacianego, tymiankowym, szałwiowym, z trawy cytrynowej, z mięty pieprzowej, ze słodkich migdałów, lawendowy i pomarańczowy. Bardzo skutecznym środkiem odstraszającym uciążliwe insekty jest olejek eukaliptusowy. Można go stosować albo na ciało, ale rozpylić w pomieszczeniu lub ogrodzie, w którym spędzamy czas. Najlepiej działa odmiana olejku eukaliptusowego, w której wyczuć można również aromat cytrynowy. Jednak trzeba pamiętać, że olejek eukaliptusowy może uczulać. Dlatego przed użyciem, warto wykonać test na skórze i sprawdzić, czy nie pojawi się zaczerwienienie lub swędząca wysypka. Kolejnym naturalnym sposobem, który może uchronić nas przed ugryzieniem kleszcza jest jedzenie czosnku. Nie lubi on zapachu czosnku. Wystarczy regularnie jeść 2-3 ząbki dziennie, by miało to korzystny efekt. Czosnek może wpływać na zapach potu człowieka, przez co kleszcze nie atakują tak chętnie. Wpływ czosnku na zachowania kleszczy analizowali naukowcy z Meksyku. Zauważyli, że olejek eteryczny, jaki zawiera ta roślina, ma w składzie trisiarczek diallilu, który odstrasza pajęczaki. Wrogiem kleszczy jest również popularny ostatnio czystek, zawiera on w swoim składzie substancję, która działa na nie drażniąco Regularne picie naparu z czystka nie tylko wzmocni organizm, ale też zapewni ochronę przed kleszczami. Niestety nie wystarczy wypić herbatki z czystka na kilka minut przed wyjściem na dwór. Jeśli chcemy uzyskać ochronę, napar powinniśmy pić regularnie i przez kilka tygodni.

Z najnowszych badań wynika, że gdy wybieramy się do lasu czy parku, to nie powinniśmy zabierać ze sobą smartfonów. Jak to możliwe, że smartfony przyciągają kleszcze? To wszystko zasługa promieniowania elektromagnetycznego o częstotliwości 900 MHz, które działa na kleszcze niczym magnes.

 Po powrocie do domu najlepiej dokładnie sprawdzić ciało, a ubranie wyprać w wysokiej temperaturze.

Warto pamiętać, że kleszcze atakują także zwierzęta. Dlatego warto regularnie sprawdzać skórę u psów i kotów. Olejki eteryczne również można stosować u psów i kotów.

Pozdrawiam  Ludmiła Kostecka

Zwycięzcy konkursu fotograficznego

                 Zdalny konkurs fotograficzny dla mieszkańców internatu pt. ,,Przyroda, która nas otacza i nasze gospodarstwa”, został rozstrzygnięty!

Jego celem było uchwycenie natury, która towarzyszy nam każdego dnia i tak pięknie zmienia się wraz wiosną! Udział w konkursie wzięło dziesięć osób, wysyłając po jednym bądź kilka zdjęć.                                

            Z wielką przyjemnością przekazuję informację o wynikach konkursu i jego laureatach, których wyłoniła komisja konkursowa, w składzie Pani kierownik i Wychowawcy internatu.

KATEGORIA – FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU/ WIDOKU:

miejsce 1. (ex aequo) Joanna Bronicka – za zdjęcia nr 2, 3, 6, 14 oraz Emilia Tyczkowska – za zdjęcie nr 6;

miejsce 2. Martyna Kramkowska – zdjęcia nr 3 i 4;

miejsce 3. Grażyna Linka –  zdjęcia nr 2 i 3;

miejsce 4. Paulina Walicka – zdjęcia nr 2 i 3;

wyróżnienie – Martyna Grzymkowska.

KATEGORIA  – FOTOGRAFIA ZWIERZĄT:

miejsce 1. Emilia Tyczkowska – zdjęcia nr 1, 2 , 3, 4, 5;

miejsce 2. Marcin Bernatowicz za zdjęcia nr 3, 4, 6, 7.

KATEGORIA – FOTOGRAFIA ROŚLINNOŚCI/KWIATÓW

miejsce 1. Grażyna Linka – zdjęcia nr 2, 3, 4;

miejsce 2. Monika Kossakowska –  zdjęcia nr 1, 3;

miejsce 3. Izabela Syper – zdjęcia nr 2, 3;

miejsce 4. Agnieszka Iwanowska – zdjęcia nr 1, 2;

wyróżnienie: Paulina Walicka, Martyna Grzymkowska.

Gratulacje!

                                                    Obiór nagród przez zwycięzców, o czym zostaną poinformowani nastąpi w bezpiecznym czasie. 

KATEGORIA - FOTOGRAFIA KRAJOBRAZU/ WIDOKU

KATEGORIA  - FOTOGRAFIA ZWIERZĄT

KATEGORIA - FOTOGRAFIA ROŚLINNOŚCI/KWIATÓW

Wędkarstwo jako forma spędzania czasu wolnego

Wędkarstwo to bardzo atrakcyjne hobby, które daje wiele korzyści, aby zacząć je uprawiać wymagana jest odrobina wiedzy i niezbędny sprzęt. Łowienie ryb to zajęcie, które uczy wytrwałości, cierpliwości, ale i podstawowych umiejętności radzenia sobie w terenie. Każdy zaczynający przygodę z wędkowaniem, musi  wyrobić kartę wędkarską. Jest ona obowiązkowa dla wszystkich osób mających więcej niż 14 lat. Kartę wędkarską uzyskuje się poprzez zdanie egzaminu w lokalnym kole Polskiego Związku Wędkarskiego. Samo posiadanie karty to nie wszystko. Konieczne jest także uiszczenie opłaty (składki) do koła PZW na dany rok kalendarzowy. Tylko w takim wypadku łowienie ryb jest legalne.

Źródło:https://www.sklep-presto.pl/wiadomosc/lowienie-ryb-jak-zaczac-o-czym-nalezy-wiedziec

Opracował: W.Pałejko


Jak motywować się do nauki

Gdy przychodzi czas na naukę wciąż szukasz powodu do tego, by się nie uczyć. Wypiłeś już kilka kaw, wyprasowaliśmy zapas ubrań ,zaprowadziliśmy porządek w skrzynce mailowej, posprzątałeś pokój i zabierasz się za plany uratowania świata . Na nic zdało się planowanie nauki i przekonywanie samego siebie, że tym razem będzie inaczej. Po prostu dopadł nas leń i nie wiadomo, jak sobie z nim poradzić. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby na motywację i efektywną naukę. Oto niektóre z nich:

Zadbaj o inspirujący poranek – to zmobilizuje cię do nauki

Poranek, zwykle rzutuje na pozostałą część naszego dnia. Dobrą praktyką jest wprowadzenie porannej rutyny np. czytanie książek, medytacja, aktywność fizyczna, czy wizualizacja celów co pozwoli być w pozytywnym ,produktywnym trybie przez kilka godzin.

Potrzebujesz motywacji do działania? Wysypiaj się!

Potęga snu bywa niedoceniana przez uczniów,a tymczasem ma on naprawdę ogromny wpływ na nasz organizm. Siedem, osiem godzin, nieprzerwanego, spokojnego snu to najlepszy sposób na zwiększenie swojej produktywności i energii do działania w kolejnym dniu. Taka regeneracja sprzyja również szybszemu zapamiętywaniu materiału.

Wykorzystaj metodę małych kroków

Nie staraj się opanować całego materiału naraz. Przed przystąpieniem do działania, podziel materiał na mniejsze części i wyznacz konkretną datę realizacji poszczególnych etapów nauki. Metoda małych kroków jest zdecydowanie skuteczniejsza, niż nauka wszystkiego na raz. Lepiej jest przyswajać mniejsze porcje wiedzy, a później kilkukrotnie wszystko powtórzyć. Takie rozwiązanie nie niesie ze sobą ryzyka szybkiego przemęczenia i zniechęcenia do dalszego wysiłku intelektualnego.

Pozytywny wpływ relaksu

Podczas nauki należy znaleźć czas na odpoczynek i drobne przyjemności (np. słuchanie muzyki, spacer, bieganie, itp.) jest to naprawdę ważne. Takie małe radości to nie tyle dobry sposób na motywację, co po prostu wyraz troski o higienę umysłu.

Nagrody sposobem na motywacje

W nabraniu motywacji do nauki może pomóc czekająca na ciebie nagroda np. spotkanie ze znajomymi, wypad do kina czy Aquaparku, zakup nowego ubrania, ale dopiero po opanowaniu określonej porcji materiału. Takie regularne nagradzanie się za wysiłek intelektualny, może z czasem zaprogramować mózg na pozytywne skojarzenia z nauką.

Jak nabrać chęci do nauki? – znajdując w niej cel

Warto pamiętać, że czasem, od wyżej podanych sposobów na motywację ważniejsze jest nastawienie do nauki.  Jeśli nie przepadamy za jakimś przedmiotem dobrze jest znaleźć powód, dla którego chcemy się go nauczyć. Może być to przepustka do upragnionego zawodu? Albo droga do spełnienia jednego ze swoich marzeń? Gdy wiemy, że nasz wysiłek sprzyja realizacji mniej lub bardziej ważnego celu, łatwiej jest nabrać chęci do nauki.

Mam nadzieję, że od teraz będziesz w stanie skutecznie motywować się do nauki. Jeżeli nie lubisz się uczyć, to pamiętaj, że to tylko stan przejściowy, który musisz odhaczyć, by dotrzeć do wyznaczonego celu. Przeszkody są częścią sukcesu.

                                                                                                                                                  Opracowała : Julia Bagan

Najciekawsze aplikacje dzięki którym rozruszasz szare komórki

Jesteście w swoich domach. Z pewnością dużo czasu poświęcacie na wykonanie zadań szkolnych. Pomagacie też pewnie rodzicom. Ale nie zapominajcie o relaksie.  Proponuję Wam aplikacje, które nie tylko zapewniają rozrywkę, ale pozwalają rozwinąć się intelektualnie.

 SŁOWOTOK

Gra słowna polegająca na znalezieniu jak największej liczby wyrazów na planszy złożonej z losowo rozrzuconych liter, w jak najkrótszym czasie.

 PUDDLE+

Aplikacja przypominająca grę. Polega na poruszaniu cieczą, tak by omijać przeszkody i dotrzeć do celu.

PAŃSTWA MIASTA

Gra polegająca na jak najszybszym znajdowaniu w pamięci określonych wyrazów, np. nazw roślin, miast, marek samochodów i wpisywaniu ich w odpowiednie rubryki.

WHERE’S MY WATER

Gra logiczno – fizyczna. Aby przejść kolejne poziomy należy odgadnąć przedstawione  zagadki.

ATOMAS

Z atomów wodoru, za pomocą odpowiednich działań , możemy otrzymać inny pierwiastek. Postępujemy tak dalej i dalej, aż stworzymy np. złoto lub platynę.

CUT THE ROPE

W grze należy opanować elementy planszy, prawa fizyki tak, by dojść do celu.

NUMLOOP

Pole zasiane kwadratami i liczbami musimy tak oznaczyć ciągami cyfr, by ich suma dawała wskazaną liczbę.

Więcej na: Rozwijające intelekt – link: https://businessinsider.com.pl/technologie/aplikacje-ktore-rozwijaja-intelekt-i-zabijaja-nude/8lthmbn

Malowanie i rysowanie:  www.darmoweprogramy.org/programy/programy-do-rysowania-malowania.php  

                                                                                                                                                                                                                 Pozdrawiam, Ludmiła KosteckaŚwiatowy Dzień Różnorodności Kulturowej, właśc. Światowy Dzień Różnorodności Kulturowej dla Dialogu i Rozwoju (ang. World Day for CulturalDiversity for Dialogue and Development) – święto obchodzone corocznie 21 maja, ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją 57/249 z 22 grudnia 2002 w myśl Powszechnej Deklaracji o Różnorodności Kulturowej uchwalonej na 31 Sesji Konferencji Generalnej UNESCO w dniu 2 listopada 2001 roku.

Rezolucja odnosi się do zasady „tolerancji i poszanowania dla różnorodności kulturowej oraz promocji i ochrony praw człowieka, w tym prawa do rozwoju”.

Celem obchodów jest promocja kultury, różnorodności kulturowej, dziedzictwa kulturowego – zarówno materialnego, jak i niematerialnego, produktów przemysłu artystycznego, dóbr oraz usług związanych z kulturą.

To również okazja, jak podkreśla UNESCO, do uświadomienia rządów, polityków, instytucji kultury i uczestników życia społecznego, o konieczności szczególnej ochrony kultury krajów rozwijających się, w których zasadnicze znaczenie ma kształtowanie właściwej polityki kulturalnej i wypracowanie mechanizmów strukturalnych ochrony lokalnych kultur, w tym ich szczególnie istotnego elementu – języka.

 

Opracował: W.Rusiniak

PROMOWANIE ZACHOWAŃ EKOLOGICZNYCH

Miesiące kwiecień i maj to okres wzrostu roślin oraz czas akcji ekologicznych. Młodzież przebywająca w domu zaczęła baczniej przyglądać się i zwracać uwagę na otaczającą ich przyrodę oraz sprawdzać „co piszczy w trawie”. Mieszkańcy internatu śledzili i cieszyli się ze zmian budzącej się do życia roślinności w swoich ogrodach i na polach. Częste rozmowy o przyrodzie, o którą należy dbać i szanować ją, dzielenie się wiedzą czy zdjęciami widoków z różnych stron Suwalszczyzny zrodziły pomysł o podzieleniu się fotografiami ze wszystkimi. Ze zdjęć wysyłanych przez młodzież stworzyliśmy naszą piękną galerię kolaży, które prezentuję po niżej. Autorami zaprezentowanych prac są następujące osoby: Agnieszka Osińska, Paulina Walicka, Martyna Krakowska, Emilia Tyczkowska, Tomasz Danielewicz, Laura Bandysz, Aleksandra Anuszkiewicz.

W ramach kształtowania postaw ekologicznych zachęcam również młodzież do zbierania wszelkich nakrętek plastikowych. Po powrocie do szkoły zostaną one zebrane  i przekazane na cel charytatywny. Po ich sprzedaniu pieniądze trafią na subkonto półrocznej  Hani Poczobut, która choruje na SMA.

Proszę też o rzetelną segregację śmieci w swoich gospodarstwach domowych.Za dobrą segregację Ziemia będzie nam wdzięczna! Nadal śmieci nie są zbyt dobrze segregowane, dlatego pochylam się nad tym tematem.

                                                                                                                                                                                   Z pozdrowieniami, Agnieszka Osińska

Dieta dla Mózgu

JEDZ RYBY!

 

Zwłaszcza tłuste ryby morskie takie jak łosoś, makrela, tuńczyk, sardynki są one doskonałym źródłem NNKT z rodziny omega 3 (DHA – kwas dokozakeksaenowy i EPA – kwas eikozapentaenowy), z których zbudowane są osłonki mielinowe komórek nerwowych. Korzystną zawartością kwasów omega 3 charakteryzuje się również popularny w Polsce pstrąg – warto włączyć go do swojej diety. Co najmniej dwie porcje tłustych ryb tygodniowo usprawnią pracę Twojego mózgu – lepsza koncentracja i pamięć to tylko niektóre pozytywne aspekty jedzenia ryb!

 

POZNAJ ZALETY NASION LNU!

 

Nasiona lnu są niezwykle bogate pod względem zawartości składników odżywczych – obfitują w duże ilości tłuszczów omega 3, a także żelaza niezbędnego do sprawności naszego układu nerwowego. Są również doskonałym źródłem magnezu – pierwiastka ważnego w radzeniu sobie ze stresem – oraz cynku, budującego komórki nerwowe. Wykorzystuj nasiona lnu, najlepiej zmielone, do rozmaitych potraw takich jak:

•sałatki

•dania główne

•panierki

•twarożek czy też jako posypka na kanapki

 

NIE UNIKAJ JAJ!

 

Są one doskonałym źródłem lecytyny, w skład której wchodzi cholina, poprawiająca zdolność koncentracji, pamięć, refleks oraz ogólną wydolność psychofizyczną. Ponadto dostarczają nam spore ilości żelaza, cynku oraz wszystkich witamin z grupy B (zwłaszcza B12 i B6), które pełnią rozmaite funkcje w układzie nerwowym i są niezbędne do jego działania. Jaja mogą się również poszczycić niemałą zawartością witamin przeciwutleniających (A i E), dzięki czemu zapobiegają szkodliwym zmianom w tłuszczach budujących nasz układ nerwowy.

 

 

WPROWADŹ DO DIETY SOJĘ!

 

Soja zawiera nie tylko lecytynę, ale także spore ilości magnezu, żelaza oraz cynku. Nie bez znaczenia jest również obecność w nasionach soi kwasu foliowego oraz witaminy B1, która bierze udział w przekazywaniu impulsów nerwowych.

 

JEDZ PESTKI I NASIONA!

 

Charakteryzują się ogromną zawartością witamin i składników mineralnych, a także wielonienasyconych kwasów tłuszczowych. Pestki dyni – niewiarygodne źródło magnezu, żelaza, cynku oraz witaminy E. Nasiona słonecznika i sezamu – obfitują w magnez, żelazo oraz cynk, witaminę E oraz witaminy z grupy B. I oczywiście nasiona lnu – które z uwagi na wyjątkową zawartość kwasów tłuszczowych omega 3. 

  

POKOCHAJ ORZECHY WŁOSKIE!

 

Swoim kształtem przypominają mózg człowieka, dlatego też kojarzone są z mądrością i sprawnością umysłową i bardzo dobrze. Posiadają wszystkie ważne składniki odżywcze konieczne do funkcjonowania mózgu – magnez, cynk, żelazo, witaminę E oraz witaminy z grupy B. Nie należy również zapominać o składzie kwasów tłuszczowych w orzechach – dominują wielonienasycone kwasy tłuszczowe, w tym omega 3.

 

JEDZ KASZĘ GRYCZANĄ!

 

Doskonały dodatek do dań głównych z uwagi na zawartość węglowodanów złożonych oraz błonnika pokarmowego, stanowi źródło energii dla mózgu na bardzo długi czas. Nie można pominąć ogromnych wartości odżywczych kaszy gryczanej – magnez, cynk, żelazo, potas oraz witaminy z grupy B – idealny pokarm dla naszego mózgu!

 

JOGURT NATURALNY?

 

JASNE! Doskonałe źródło witaminy B12. Przypomnijmy, że jest ona niezbędna do syntezy neuroprzekaźników, zaś jej niedobory mogą skutkować pogorszeniem pamięci, a nawet przedwczesną demencją.

 

KORZYSTAJ Z OWOCÓW JAGODOWYCH!

 

A więc truskawki, maliny, jagody czy poziomki – stanowią świetne źródło antyoksydantów, chroniących organizm człowieka przed wolnymi rodnikami. Antyoksydanty zapobiegają również niekorzystnemu utlenianiu kwasów tłuszczowych, z których składają się komórki nerwowe. Jagody i truskawki są szczególnie bogate w flawonoidy, które przyczyniają się do łatwiejszego powstawania nowych komórek nerwowych oraz połączeń między nimi. Efekt? – nauka dająca lepsze rezultaty i to na dłużej!

 

NIE ŻAŁUJ SOBIE KIWI!

 

Kiwi jest owocem, zasługującym na szczególną uwagę, mimo że nie wyróżnia się szczególnie pod względem zawartości witamin i składników mineralnych pośród innych owoców. Otóż kiwi stanowi bogate źródło… serotoniny! – powszechnie określanej mianem hormonu szczęścia. Serotonina poza tym, że poprawia nam nastrój to również bierze udział w regulacji snu. W 2011 roku opublikowano badanie naukowe, podczas którego 24 osoby cierpiące na zaburzenia snu, przez 4 tygodnie, każdego dnia, spożywały tuż przed snem dwa owoce kiwi. Efekt był zaskakujący – zauważono wyraźne wydłużenie i poprawę jakości snu! Oczywiście owa właściwość kiwi wymaga dokładniejszego sprawdzenia, ponieważ jest to, póki co, jedyne tego typu badanie.

 

POLUB OTRĘBY!

 

Otręby stanowią doskonałe źródło węglowodanów złożonych, a do tego zawierają mnóstwo witamin (z grupy B oraz E) i składników mineralnych – cynku, żelaza, magnezu i potasu. Jako że nie posiadają witaminy B12 – świetnie pasują do jogurtu naturalnego, który obfituję w ową witaminę. Chcesz poznać koktajl odżywczy dla swojego mózgu? – jogurt naturalny wymieszany z otrębami, orzechami i owocami jagodowymi (ewentualnie z dodatkiem kiwi).

 

JEDZ PEŁNOZIARNISTE PRODUKTYZBOŻOWE!

 

A więc razowy chleb, razowy makaron, ciasta z mąki razowej – warto zastąpić nimi tradycyjne produkty wytwarzane z oczyszczonej mąki pszennej. Są doskonałym źródłem węglowodanów złożonych i błonnika pokarmowego, dzięki któremu cukier zostaje powoli uwalniany do krwioobiegu i stanowi długofalowe źródło energii dla mózgu. Dodatkowo stanowią one cenne źródło witamin z grupy B, witaminy E, magnezu oraz cynku, a więc składników niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania układu nerwowego.

 

SMACZNEGO! – i na zdrowie

Dieta dla mózgu to ważna kwestia. Ponad 40 lat temu naukowcy udowodnili, że istnieje ścisły związek między zdolnościami umysłowymi a dostarczaniem organizmowi witamin i składników mineralnych. W zamieszczonej prezentacji podaję kilka pomysłów na urozmaicenie diety, która pozytywnie wpłynie na  Twoją pamięć.

 

                                                                                                                                                                                    Opracowała: Ludmiła Kostecka

Dlaczego należy chodzić na wybory ?

Elementarnym wyrazem współczesnego patriotyzmu każdego pełnoletniego Polaka powinno być uczestnictwo w wyborach. Są one nierozłączną cechą demokracji. Wybory służą wyłonieniu przez pełnoprawnych członków społeczeństwa swoich reprezentantów do stanowienia prawa i rządzenia w ich imieniu. Głosowanie w wyborach jest przywilejem i obowiązkiem każdego obywatela. Choć nasz pojedynczy głos może wydawać się mało istotny, to jednak ostateczny wynik wyborów w systemie demokratycznym jest na tyle znaczący dla perspektyw rozwoju kraju i jakości naszego życia, że rezygnacja z głosowania jest dowodem naszej nieodpowiedzialności.

 

Nie biorąc udziału w wyborach, tracimy – na własne życzenie – jedną z istotnych możliwości wpływania na to, w jakim będziemy żyli kraju. A przecież to wybierani przez nas politycy decydują o kluczowych sprawach dla tempa rozwoju Polski, m.in. wysokości wydatków publicznych, podatków, przejrzystości przepisów, zakresie swobody gospodarczej, wielkości wydatków socjalnych zniechęcających do podejmowania pracy, itp. To pokazuje, że nie wystarczy tylko zagłosować, ale należy zrobić to świadomie i mądrze. Odpowiedzialność za losy kraju wymaga wcześniejszego rzetelnego zapoznania się z programami partii i sylwetkami konkretnych kandydatów. Mądre głosowanie to walka z populizmem.

 

Źródło: https://for.org.pl/pl/wybory

Opracował: Wojciech Pałejko


POTRZEBA BUDOWANIA WIĘZI W RODZINIE

Rodzice są jak ogrodnicy, którzy kupują nasiona.

Tyle, że w przypadku dzieci nie ma takich ładnych torebeczek, gdzie widać,

co z każdego nasionka wyrośnie, i instrukcji jak się o to nasionko troszczyć.

Wszystko jest wymieszane, wsadza się rękę do worka i bierze co popadnie.

Gdy rodzice zaczynają hodować swoje nasionko,

 to mogą mieć marzenie, by wyrósł z niego dąb.

Ale może się okazać, że zasadzili bratek.

I wtedy rodzic, który się uprze przy dębie, będzie próbował z bratka zrobić dąb.

A w rezultacie nie będzie ani dębu, ani bratka.

Wyhoduje jakąś hybrydę, coś bardzo nieszczęśliwego.

I skrzywdzi to nasienie.

Mądry rodzic w takiej sytuacji dowie się jak hodować bratki,

i zrobi wszystko, by jego bratek był jak najbardziej udany”.

– Wojciech Eichelberger

Rodzina i jej funkcjonowanie jest istotnym środowiskiem, które może optymalizować rozwój sfer emocjonalnych, intelektualnych i społecznych dziecka, ale może także zaburzać lub hamować biologiczne uwarunkowania tych sfer. Każda rodzina tworzy swój własny, niepowtarzalny system opiekuńczo-wychowawczy i socjalizacyjny.

Jesteśmy w rodzinie zakorzenieni, przyjmujemy jej istnienie za coś oczywistego i  naturalnego. Zaczynamy ją doceniać gdy coś jej zagraża. Powinniśmy zawsze być świadomi wartości rodziny, szczególnie jako podstawowego środowiska wychowawczego.

Przy stole, podczas wspólnych wakacji i spędzania czasu wolnego razem, zakupów i wielu innych codziennych sytuacji. W  każdej chwili wysyłamy do siebie nawzajem przeróżne komunikaty. Robimy to za pomocą słów i gestów, które składają się na proces zwany komunikacją interpersonalną. Nasze ciało nieustannie, często nie wypowiadając nawet słowa, emituje sygnały wyrażające nasze samopoczucie, nastawienie i postawy. Ważna w kontaktach rodzica z dzieckiem jest dbałość o informację zwrotną. Równie ważny element stanowi klimat zaufania na płaszczyźnie rodzic – dziecko oraz relacje odwrotne. Rodzic, jako główny nadawca komunikatu powinien być przede wszystkim wiarygodny i budzący zaufanie. Warto też pamiętać, że w procesie komunikowania się, RODZIC odgrywa ogromną rolę w formowaniu psychiki swojego dziecka.

Proponuję wykorzystać czas izolacji domowej na zaprzyjaźnienie się na nowo

Rodziców z Dziećmi, Dzieci z Rodzicami i Rodzeństwem:)

Życzę powodzenia, Marta Chmielewska

Strategie Sukcesu

Sukces

Jest to działanie na najwyższym poziomie możliwości jednostki, w kierunku spełnienia jej marzeń i pragnień przy jednoczesnym zachowaniu równowagi pomiędzy wszystkimi płaszczyznami życia. Jest to stan zamierzony, zrealizowany w przeciągu pewnego czasu. Kiedy wyznaczamy sobie jakiś cel i pragniemy go zrealizować (odnieść sukces), najpierw powinniśmy się skupić na nauce. Każde zadanie wymaga od nas określonych umiejętności i przyswojonej teorii, w ten sposób zaczynamy zbierać doświadczenie, niezbędne do osiągnięcia wyznaczonego celu. Wiedza jest fundamentem wszelkich działań, zarówno zawodowych, jak i osobistych ,przychodzi jednak moment, w którym jest już niewystarczająca i trzeba zacząć ją stosować w praktyce. Marzenia i plany można realizować tylko poprzez podejmowanie konkretnych działań, a ostateczny sukces jest efektem zebranych doświadczeń, a nie wyuczonych regułek i przeczytanych książek.

Złota zasada

Realizujesz marzenia przez swoje postępowanie. Jeśli będziesz siedzieć w wygodnym fotelu i rozmyślać o swoich marzeniach – możesz to robić po kres swoich dni. Wstając z fotela i rozpoczynając pracę – przybliżasz się, krok po kroku, do upragnionego celu. Kiedy już osiągniesz sukces, będziesz to wiedział. Nikt nie będzie musiał potwierdzać tego – czy pieniędzmi, czy certyfikatami albo nagrodami. W twoim sercu zapanuje zadowolenie z dobrze wykonanej pracy.

Sposób na sukces

Jest jeden sposób, by podążać drogą sukcesu bez cierpienia i stresu. To bardzo trudny do osiągnięcia trik: należy wyzbyć się pożądania z serca i umysłu. Zbyt mocne uczucie pragnienia sprawi, że człowiek będzie dążył do realizacji swoich celów po trupach. Nie będzie zważał na cenę za swoje sukcesy ani na to, kto tę cenę zapłaci. Najlepszym sukcesem jest taki, z którego mogą korzystać inni ludzie. Sukcesy zatrzymywane tylko dla siebie, prędzej czy później przestają przynosić radość. Stają się mdłe, nie powodują szybszego bicia serca i uśmiechu na twarzy. 

                                                                                                                         Rozpoznanie

Sukcesu nie rozpoznajesz dzięki słowom i stosowanym technikom. Znajdziesz go w głębokich przemyśleniach na temat życia, w radości wypełniającej serce, kiedy uda ci się stworzyć coś wspaniałego. Piękno i radość są sygnałami, że oto docierasz do upragnionego celu. Sukces pozostanie tylko pustym słowem, jeśli nie poznasz jego prawdziwego znaczenia. Bynajmniej nie będzie też trwałym osiągnięciem, a raczej nieustającym procesem. Raz osiągnięty, musi być podtrzymywany i pielęgnowany. W przeciwnym razie zniknie szybciej, niż się pojawił. Zawsze musisz pracować nad swoim sukcesem życiowym,niezależnie od tego, na jakim etapie aktualnie jesteś. Każda wartość, jaką osiągniesz, wraz z upływem czasu zmniejsza się i zanika. Dlatego ciągle musi być karmiona, trzeba ją doładowywać nową energią. 

Uniwersalna reguła

Jest jednak pewne niebezpieczeństwo, o którym bardzo często zapominamy: brak umiaru. Dlatego  ważne jest zachowanie równowagi w swoim postępowaniu. Twoje osiągnięcia mogą nie mieć granic, jeśli będziesz je realizował z umiarem. Nigdy nie zabraknie rzeczy do zrobienia ani skarbów do zdobycia.

                                                                                                                                                                             Opracowała: Julia Bagan

Społeczność Internacka – czekam na Wasze prace życzę udanej przygody z fotografią. Pozdrawiam wszystkich serdecznie Agnieszka Osińska

Uczciwość

Czy jesteś uczciwy? A może należysz do ludzi, którym często zdarza się naginać prawdę?

Uczciwość może być naprawdę trudna do osiągnięcia, szczególnie w społeczeństwie, w którym panuje powszechna gonitwa za sławą, pieniądzem i wpływami. Chcąc być wyjątkiem od tej reguły, będziesz musiał dać z siebie więcej, niż możesz przypuszczać. Większość ludzi za uczciwe uważa trzymanie czegoś w tajemnicy, jeśli wiąże się z korzyścią dla osoby, przed którą tę tajemnicę się utrzymuje (np. przygotowywanie niespodziewanego przyjęcia urodzinowego).

Mówi się, że uczciwość jest najlepszą drogą w kontaktach międzyludzkich. To brzmi jak najprostsza rzecz na świecie, prawda? Niestety, w rzeczywistości bycie naprawdę szczerym z innymi i sobą samym może być prawdziwym wyzwaniem. Prawda jest zazwyczaj niewygodna i dlatego wymaga dużo cierpliwości, uważności i pracy.

Jak być bardziej szczerym?

Najpierw trzeba przyznać się przed samym sobą. Jeśli nie dostrzegasz nieuczciwości w swoim postępowaniu i wypowiedziach, nie będziesz mógł nic z tym zrobić. To jakby ślepcowi kazać zerwać czerwony kwiat na łące. Niewykonalne, prawda?

Przyznaj się więc i bądź gotów do rozwiązania problemów, które powstały w wyniku twoich wcześniejszych kłamstw. Podczas przeglądania przeszłych grzechów możesz doświadczyć dyskomfortu i poczucia winy. To dobrze! Dzięki temu zidentyfikujesz określone wzorce postępowania i powstrzymasz się od ich powielania.

Praktyka czyni mistrza – zacznij ćwiczyć swoją uczciwość, tak jak sportowiec trenuje mięśnie. To może wydawać się nieco dziwne, ale działa. Zacznij od małych rzeczy; drobiazgów, które nie mają większego wpływu na życie codzienne. W ten sposób wyrobisz w sobie nawyk bycia uczciwym i krok po kroku będziesz go realizował w odniesieniu do coraz większych spraw.

Nie można postępować wbrew swoim myślom. Uczciwość należy więc budować od wewnątrz – naucz się myśleć szczerze. Zazdrość, zachłanność i uprzedzenia mogą sprawić, że będzie ci trudno odróżnić prawdę od fałszu. Osobiste przekonania lub wiara zwiodły już wielu ludzi. Coś może wydawać się prawdziwe, a w rzeczywistości być zwyczajnym kłamstwem lub pomyłką. Każda zdobyta przez ciebie informacja może być nieprawdziwa. Sprawdzaj ją więc, zanim przekażesz dalej. Kiedy już zobowiążesz się do mówienia prawdy w kontaktach z innymi ludźmi, możesz się zdziwić, że spora część twojej „wiedzy” jest właściwie oparta tylko na różnego rodzaju założeniach, a nie faktach.

 

Opracował: Wojciech Rusiniak

Pierwsza pomoc przedmedyczna

Każdy z nas może stać się świadkiem wypadku lub nagłego zachorowania, które będzie stanowiło zagrożenie dla zdrowia lub życia osoby poszkodowanej. Ponieważ czas niezbędny na przybycie pierwszych zespołów ratunkowych to co najmniej kilka minut, bardzo ważne jest podjęcie właściwych działań mających na celu podtrzymanie życia lub zminimalizowanie niekorzystnych skutków zdarzenia. Warto zapoznać się z zasadami udzielania pierwszej pomocy i odważnie przystąpić do działania, gdy zajdzie taka potrzeba.

1. Jak należy udzielić prawidłowo pierwszej pomocy?

Warto przypomnieć, że u osoby, która nie oddycha, a jej krążenie jest niewydolne, mamy tylko 4 minuty na uratowanie jej mózgu przed nieodwracalnymi zmianami, dlatego tak ważna jest znajomość podstawowych zasad pierwszej pomocy. Najtrudniej jest przełamać strach przed błędami w udzielaniu pierwszej pomocy. Jednakże z drugiej strony nawet nie do końca prawidłowa resuscytacja daje większe szanse przeżycia poszkodowanego niż brak działania. Bierne czekanie nie daje żadnych szans!

Poniżej przedstawione zostały podstawowe zasady udzielania pierwszej pomocy do czasu przyjazdu odpowiednich służb.

Zbliżając się do miejsca zdarzenia, uważnie je obserwuj pod kątem własnego bezpieczeństwa i bezpieczeństwa poszkodowanych, zawsze bezpieczeństwo ratownika jest sprawą nadrzędną.

Oceń sytuację, z jaką masz do czynienia – czy jest to wypadek komunikacyjny, pożar, porażenie prądem, wyciek gazu lub innych toksycznych substancji – i w razie potrzeby zawiadom odpowiednie służby (policję, straż pożarną, pogotowie gazowe itp.).

Jeśli jest to możliwe, zabezpiecz miejsce zdarzenia, np. podczas wypadku drogowego wystaw trójkąt ostrzegawczy lub zastaw miejsce własnym samochodem.

Oceń liczbę ofiar i ich stan – czy są przytomni? Czy się poruszają? Czy oddychają? (zwróć szczególną uwagę na osoby nieporuszające się i niewzywające pomocy, gdyż to one mogą być w najcięższym stanie).

Wezwij pomoc – jeśli nie jesteś sam, możesz to zlecić innej osobie. W celu wezwania pogotowia ratunkowego dzwonimy na nr 112 lub 999.

Dyspozytorowi pogotowia przekaż spokojnie następujące informacje:

kto wzywa,

rodzaj zdarzenia (wypadek, zatrucie, porażenie prądem),

miejsce zdarzenia i najdogodniejsza droga dojazdu, charakterystyczne punkty terenowe (szczególnie ważne w osiedlach miejskich, na wsiach i terenach niezamieszkałych),

liczba ofiar i przybliżony ich stan,

czy są potrzebne dodatkowe służby zabezpieczające (straż pożarna itp.).

Nie przerywaj rozmowy, dopóki dyspozytor o tym nie zadecyduje!!!

oceń stan poszkodowanego:

czy jest przytomny? (podejdź do poszkodowanego, dotknij jego ramienia i zapytaj co się stało, czy cię słyszy); jeśli odpowiada, to wypytaj o całe zdarzenie; okryj chorego i nadal obserwuj,

jeśli nie odpowiada:

udrożnij drogi oddechowe (wyjmij wszystkie ciała obce z ust, delikatnie odchyl głowę i wysuń żuchwę – jeśli masz do czynienia z upadkiem z wysokości lub wypadkiem drogowym, ogranicz się tylko do wysunięcia żuchwy) i oceń, czy oddycha (przysuń ucho do ust i nosa poszkodowanego, połóż dłoń na klatce piersiowej, obserwuj, czy porusza się klatka piersiowa, spróbuj wyczuć lub usłyszeć oddech.

Jeśli pomimo udrożnienia dróg oddechowych poszkodowany nie oddycha, należy przystąpić do czynności ratowniczych (resuscytacja  krążeniowo – oddechowa) w schemacie dwa oddechy/30 uciśnięć klatki piersiowej, oceń krążenie – sprawdź tętno na tętnicy szyjnej, obserwuj czy nie ma widocznych krwotoków – w miarę możliwości postaraj się je zatamować przez ucisk tętnicy powyżej krwawienia lub za pomocą opatrunku uciskowego (gdy dostępny), ocena miejscowa – poszukuj złamań, oparzeń, krwawiących miejsc, w miarę możliwości postaraj się je zabezpieczyć jałowym opatrunkiem.

2. Jak należy zachować się w sytuacji zagrożenia?

Uspokój ofiarę i sam zachowaj spokój. To pozwoli rannemu opanować strach, dzięki czemu nie wpadnie w panikę.

Każdy poszkodowany, nawet przytomny, narażony jest na wstrząs, dlatego należy zapewnić mu bezpieczeństwo i okryć przed utratą ciepła.

Nigdy nie wolno podawać leków i płynów osobie nieprzytomnej lub półprzytomnej!

Należy wypytać chorego, czy nie leczy się na choroby przewlekłe, np. na cukrzycę, nadciśnienie itp.

U ofiar wypadków samochodowych zawsze musisz podejrzewać uszkodzenie kręgosłupa.

Jeśli wymiotował, a nie podejrzewasz urazu kręgosłupa, można położyć poszkodowanego na boku.

Warto wiedzieć, jak wygląda technika udzielania pierwszej pomocy, gdyż twoja wiedza może uratować komuś życie!

Zapraszam do obejrzenia filmu o udzielaniu pierwszej pomocy:

https://www.youtube.com/watch?v=-yF_1BM3F8E

Jak już wszystko przeczytaliście i obejrzeliście to możecie sprawdzić swoją wiedzę rozwiązując quiz, który dla Was przygotowałam

https://quizizz.com/admin/quiz/5eb4161ba8b622001c92b390

Po kliknięciu w link trzeba zaznaczyć opcję ,,ĆWICZ” i wykonywać określone zadania.

                                                                                       Powodzenia, Ludmiła Kostecka

Jak zachować się wobec osób niepełnosprawnych

ZANIM POMOŻESZ – ZAPYTAJ

 

Sam fakt bycia niepełnosprawnym nie oznacza, że dana osoba potrzebuje pomocy.  Jeżeli znajduje się ona w przyjaznym otoczeniu, zwykle sama da sobie świetnie radę. Dorośli niepełnosprawni chcą być traktowani jak niezależni ludzie. Pomoc należy oferować jedynie wówczas, gdy wydaje się, że dana osoba może jej potrzebować. Jeżeli tak jest w istocie, zapytaj zanim zaczniesz jej udzielać.

 

BĄDŹ TAKTOWNY INICJUJĄC KONTAKT FIZYCZNY

 

Niektóre osoby niepełnosprawne utrzymują równowagę dzięki swoim rękom, dlatego chwytanie ich za nie – nawet w celu udzielenia pomocy – może tę równowagę zakłócić. Unikaj klepania takiej osoby po głowie a także dotykania jej wózka, skutera czy laski. Osoby niepełnosprawne Niepełnosprawni uważają je za część ich przestrzeni osobistej.

 

POMYŚL ZANIM COŚ POWIESZ

 

Zawsze zwracaj się bezpośrednio do osoby niepełnosprawnej, nie do jej towarzysza, pomocnika, ani tłumacza języka migowego. Prowadzenie zwykłej rozmowy z osobą niepełnosprawną jest fajne, po prostu zwracaj się do niej jak do każdej innej osoby. Szanuj jej prywatność. Jeżeli będziesz wypytywał ją o jej przypadłość, może się ona poczuć jakbyś sprowadzał ją wyłącznie do jej niepełnosprawności, a nie widział w niej człowieka (jednak wiele osób niepełnosprawnych nie ma nic przeciwko naturalnej ciekawości dzieci i nie krępują się odpowiadać na zadawane przez nie pytania).

 

NIE RÓB ŻADNYCH ZAŁOŻEŃ

 

Osoby niepełnosprawne same najlepiej wiedzą co mogą zrobić a czego nie. Nie podejmuj za nie decyzji co do uczestnictwa w jakiejkolwiek czynności. W zależności od sytuacji, wykluczanie osób niepełnosprawnych z jakiegokolwiek działania na podstawie założeń o ich ograniczeniach może stanowić pogwałcenie ich praw.

 

REAGUJ UPRZEJMIE NA PROŚBY OSÓB NIEPEŁNOSPRAWNYCH

 

Jeżeli osoby niepełnosprawne proszą cię o dokonanie pewnych przystosowań w twojej działalności, to nie jest to skarga. Świadczy to o tym, że czują się w twoim lokalu na tyle swobodnie, aby mówić o swoich potrzebach. Jeżeli twoja reakcja będzie pozytywna, na pewno będą do ciebie wracać i powiedzą swoim znajomym, jak dobrze zostali obsłużeni.

Źródło: Judy Cohen, Praktyczny poradnik savoir-vivre wobec osób niepełnosprawnych.

                                                                                                                                                             Opracował: Wojciech Pałejko

ROZSTRZYGNIĘCIE konkursu

pt.: „Przez żołądek do serca”

   Z powodu stanu izolacji społecznej odbył się konkurs zdalny dla mieszkańców Internatu pt. „Przez żołądek do serca”. Polegał na wykonaniu            w warunkach domowych wiosennej kanapki bądź prostej potrawy z interesującym sposobem podania jej na odległość. Wychowawcy nadesłane prezentacje zdjęć oceniali pod kątem kreatywności kulinarnej uczestników. Zwycięzcy nagrody odbiorą w bezpiecznym dla nas czasie. Kierownik internatu wraz z Wychowawcy wytypowali następujących zwycięzców. GRATULUJEMY!

1 miejsce – Joanna Bronicka

2 miejsce – Izabela Syper

3 miejsce – Jakub Nikścin

4 miejsce – Martyna Grzymkowska

Nagroda pocieszenia – Agnieszka Iwanowska

 Poniżej zwycięski przepis

do przygotowania w warunkach domowych.

Pudding Chia

Składniki;

– 1 szklanka mleka

– 4 łyżki nasion chia

– 2 łyżki miodu

– 0,5 łyżeczki cynamonu

– ulubione owoce

– pokruszone herbatniki

Przygotowanie;

Mleko mieszamy z nasionami chia i cynamonem. Następnie odstawiamy na pół godziny. Po tym czasie słodzimy deser miodem. Najlepiej odstawić go na noc do lodówki, ale jeśli chcemy go podać tego samego dnia należy odstawić go na parę godzin, żeby odpowiednio stężał. Kiedy deser jest gotowy przekładamy go do szklanki, w której wcześniej wsypujemy odrobinę pokruszonych herbatników i na wierzch wykładamy świeże owoce. Pyszna przekąska gotowa. 🙂

Dzień 9 maja jest oficjalnym symbolem Unii Europejskiej. Został ustanowiony w rocznicę przedstawienia planu utworzenia Europejskiej Wspólnoty Węgla i Stali, znanego jako Plan Schumana, przez Roberta Schumana 9 maja 1950. Dzień ten czasami, dla odróżnienia od Dnia Rady Europy, nazywany jest Dniem Unii Europejskiej. Nie jest to jednak poprawna nazwa, gdyż według uchwały Parlamentu Europejskiego dzień ten jest nazywany Dniem Europy i taka jego nazwa figuruje we wszystkich oficjalnych dokumentach i materiałach Unii Europejskiej. 

Flaga europejska, flaga Europy – flaga przyjęta przez Radę Europy, a później również przez Wspólnoty europejskie i Unię Europejską. Na fladze przedstawiony jest okrąg złożony z dwunastu złotych gwiazd pięcioramiennych na lazurowym tle. Autorem koncepcji flagi jest ArsèneHeitz, zaś szczegółowy układ, proporcje i kolory zostały opracowane przez Paula M.G. Lévy’ego. 

Według oficjalnej wykładni dwanaście złotych gwiazd rozłożonych w okręgu na lazurowym tle symbolizuje solidarność i harmonię między narodami Europy. Symbolika ta nawiązuje również do późniejszej dewizy Unii Europejskiej: In varietateconcordia (z łac.: Zjednoczeni w różnorodności). Liczba gwiazd nawiązuje do starożytnej symboliki liczby 12 oznaczającej doskonałość i całość, nie zależy natomiast od liczby krajów członkowskich, ponieważ w chwili przyjmowania flagi Rada Europy liczyła już 14 państw członkowskich. Liczba 12 jest także odpowiednikiem liczby miesięcy w roku, godzin na tarczy zegara, znaków zodiaku itd. Krąg zaś, w który gwiazdy zostały ułożone, jest między innymi symbolem jedności. Flaga Unii Europejskiej powstała z inspiracji chrześcijańskiej. Sam ArsèneHeitz przed śmiercią wyznał, że inspiracją dla niego był wizerunek Matki Boskiej, która według jednej z interpretacji jest przedstawiona w Apokalipsie św. Jana na lazurowym tle, a jej głowę okala 12 gwiazd. 

Polska w Unii Europejskiej – Polska jest członkiem Unii Europejskiej od 1 maja 2004 na mocy Traktatu akcesyjnego podpisanego 16 kwietnia 2003 roku w Atenach stanowiącego prawną podstawę przystąpienia (akcesji) Polski do Unii Europejskiej.

Opracował: Wojciech Rusiniak

Analiza własnych emocji i słabych stron, sposobu myślenia i zachowania

Wielu młodych ludzi boryka się z niską samooceną, dlatego też należy rozwinąć szerzej to zagadnienie by mogli oni spojrzeć na siebie w zupełnie inny nowy dla siebie sposób, odzyskać wiarę w to że mogą, osiągnąć zamierzone przez siebie cele oraz w spokoju i harmonii podejmować życiowe decyzje. Czym jest tak naprawdę pewność siebie?

Pewność siebie to termin, który jest używany w wielu różnych dyscyplinach i dziedzinach życia. Powszechnie przyjmuje się, że określenie to zostało po raz pierwszy opisane w filozofii, ale używane jest także w socjologii, psychologii czy historii..Pewność siebie można wyjaśnić jako uznanie własnej osobowości,  zaufanie i wiarę we własne siły, umiejętności, talenty, możliwości. Dzięki tym cechom człowiek zyskuje poczucie bezpieczeństwa. Osoba pewna siebie czuje się na tyle pozytywnie, że wychodzi na spotkanie swojej przyszłości bez strachu, z nadzieją i optymizmem.

Czynniki wpływające na poziom pewności siebie

Poczucie własnej wartości zaczyna kształtować się we wczesnym dzieciństwie. Czynniki, które mogą mieć na nie wpływ to:

•     kultura i religia, w której jesteś wychowywany;

•    rola pełniona w społeczeństwie oraz status – zarówno twój, jak i całej twojej rodziny;

•    interakcje z otoczeniem;

•    relacje z bliskimi osobami, np. rodzicami, rodzeństwem, rówieśnikami;

•    otrzymywane z otoczenia informacje.

  • Aby rozpocząć proces zmian i zwiększyć swoje poczucie własnej wartości należy zadać sobie sprawę z jej braku. To podstawowy czynnik który zmotywuje Was do pracy nad sobą. Poniżej znajdziecie kilka podstawowych pytań, które uzmysłowią Wam miejsce w którym się znajdujecie. Pomogą Wam określić swoje cele życiowe, określić plany na przyszłość i pomogą zwizualizować Wam wasze marzenia. Odpowiedzcie na nie w spokoju.

   Przyjrzyj się temu, co już osiągnąłeś – zastanów się nad swoim dotychczasowym życiem i zrób listę dziesięciu najlepszych rzeczy, jakie udało ci się osiągnąć. 

   Pomyśl o swoich mocnych stronach – czy słyszałeś kiedyś o analizie SWOT?

  Zastanów się, co jest dla Ciebie ważne oraz dokąd chcesz w życiu dojść – na końcu pomyśl o rzeczach, które są naprawdę ważne dla Ciebie oraz o tym, co     chcesz osiągnąć w swoim życiu.

Pamiętajcie o tym, że do sukcesu dochodzi się drobnymi krokami. Nie próbujcie robić nic na siłę i wbrew sobie. Istnieje wiele źródeł z których możecie czerpać inspiracje do działania, najważniejszą rzeczą jest to by zobaczyć swoje braki i mieć chęć by nad nimi pracować. Zagłębiając się w tą tematykę wielu z Was zauważy, że ma przed sobą dużo pracy. Jest to tak naprawdę najważniejszy punkt zwrotny w waszym życiu, a cała reszta przyjdzie sama. 

                                                                                                                                                                                                                                           Opracowała: Julia Bagan

Jak zabrać się do pracy

Każdy z  nas ma czasami trudności z zabraniem się do pracy , jeśli  dotyczy to również Ciebie, oto kilka wskazówek, jak z tym walczyć: 

Zastanów się, co Cię powstrzymuje – nikt nie jest po prostu leniem;

próbuj formułować swoje obawy – być może są one tylko uproszczeniem lub zafałszowaniem rzeczywistości (i tak sobie nie poradzę,nie umiem, nauczyciel mnie nie lubi);

Pamiętaj – lepsza jest motywacja wewnętrzna niż zewnętrzna. Zastanów się, co dobrego możesz dla siebie wyciągnąć z tego, co masz zrobić. Może np. nauczysz się czegoś nowego?

zrób listę spraw do zrobienia od najłatwiejszych do najtrudniejszych i wykonuj je po kolei ( poczujesz się mniej przytłoczony);

najtrudniejsze zadania podziel na mniejsze części;

postaw sobie jasne cele oraz ustal po czym poznasz, że je osiągasz-będziesz miał poczucie, że robisz postępy;

staraj się ustalić, co masz zrobić, a później jak to zrobić. Wymyśl jak najwięcej sposobów na rozwiązanie danego problemu, rozważ ich dobre i złe strony; 

nagradzaj się za postępy! podziel nagrody na mniejsze (za poszczególne etapy) i większą nagrodę (za całość);

dbaj o przerwy, żeby oderwać się na chwilę od tego, co robisz; z góry ustal, kiedy zrobisz te przerwy i ile będą trwały. Inaczej mogą ciągnąć się                                             w nieskończoność  🙂

 I pozwól  czasem wyładować się swojemu smartfonowi… Jemu też dobrze zrobi  odpoczynek:)

 

                                                                                                                                                                                                                    Opracowała: Ludmiła Kostecka

 

Wielobarwność ziemi suwalskiej, to historia i kultura, którą tworzą ludzie, kręte rzeki i liczne jeziora, lasy i otwarte przestrzenie. Wszystko to znajduje się w bajkowym krajobrazie minionych dni połączone w tyglu wielokulturowości. Warto poznać historię    i piękno naszego regionu, aby docenić miejsce gdzie żyjemy.

Opracował Wojciech Pałejko

Źródło: H. Stojanowski, Koloryt ziemi suwalskiej.

Krzyżówka Suwalszczyzna

Kwiecień rok szkolny 2019/2020

Wirtualne zwiedzanie atrakcji turystycznych

Przed nami długi weekend majowy, zapraszam wszystkich ciekawych świata na wycieczkę, bardzo daleką i bardzo bezpieczną, bo wirtualną. Czekają tam na Was przecudne widoki i niezapomniane wrażenia. Można przenieść się w czasie i miejscu oglądając te obrazki. Jest to wspaniałe, że mimo braku możliwości fizycznych wyjazdów możemy zwiedzać i poznawać świat. Zachęcam do chwili dla siebie w tym trudnym dla nas wszystkich.

 Zapraszam, wychowawca Ludmiła Kostecka

 

Poniżej zamieszczam linki, wystarczy kliknąć i już jesteście na wycieczce:

Zamek Królewski: https://www.ai360.pl/panoramy/85;https://www.zamek-krolewski.pl/zwiedzanie/panoramy

Kopalnia soli w Wieliczce: https://www.ai360.pl/panoramy/279

Zamek Książ w Wałbrzychu: https://zamekksiaz.wkraj.pl/html5/index.php?id=39541#39541/0

Propozycje z całego świata: http://www.worldtour360.com/ 


Święto Konstytucji 3 Maja to ważny dzień w kalendarzu polskich świąt narodowych. Waga święta została podkreślona m.in. uczynieniem tego dnia wolnym od pracy. W kraju organizuje się szereg uroczystości i pochodów, które mają przypomnieć, jak istotnym wydarzeniem było uchwalenie tejże Konstytucji 3 maja 1791 roku.

Uchwalona w trudnych czasach

To właśnie 229 lat temu – 3 maja 1791 roku – Sejm Czteroletni uchwalił ustawę rządową, zwaną później Konstytucją 3 Maja. Uchwalono ją w czasach szczególnie trudnych dla Polaków. Koniec XVIII wieku przyniósł bowiem trzy rozbiory oraz utratę niepodległości na 123 lata.

Ustawa zasadnicza była zapisana w 11 artykułach i wprowadzała trójpodział władzy na ustawodawczą, wykonawczą i sądowniczą. Gwarantowała prawo powszechnej wolności dla szlachty i mieszczaństwa. Regulowała ona zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

   Symbol wolności i dumy narodowej

Choć krótko po uchwaleniu ustawy zasadniczej Rzeczpospolita przestała istnieć na mapie, Konstytucja Majowa była przez lata symbolem wolności, dumy narodowej i patriotyzmu. Dokument ten jest przede wszystkim odzwierciedleniem tradycji niepodległościowych państwa polskiego. Mimo rozbiorów Polski, pamięć o drugiej w dziejach świata konstytucji narodowej, pomagała podtrzymywać polskie dążenia do niepodległości. Rocznice jej uchwalenia były zawsze upamiętniane przez znajdującą się pod zaborami polską ludność.

Polakom nie zawsze było dane celebrowanie tego święta. Władze komunistyczne zakazały organizowania obchodów od 1946 aż do 1990 roku.

 

Nie zawsze zdajemy sobie z tego sprawę, ale 3 maja to też święto kościelne.  To święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski. Zostało ono ustanowione w 1920 roku i jest obchodzone tylko w polskim Kościele katolickim. Upamiętnia ono złożone przez Jana Kazimierza w trakcie potopu szwedzkiego śluby lwowskie, kiedy to król powierzył Polskę pod opiekę Matki Bożej.

Dlaczego święto to jest również 3 maja?

Początkowo święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski odbywało się w pierwszą niedzielę maja – z inicjatywą wyszło najprawdopodobniej lwowskie Bractwo NMP Królowej Korony Polskiej. Pomysł spotkał się z poparciem arcybiskupa.

Papież w 1909 roku dla diecezji lwowskiej oraz przemyskiej ustanowił święto Królowej Korony Polskiej, właśnie na pierwszą niedzielę maja.

W 1914 roku święto przeniesiono na 2 maja.

Swoje miejsce w kalendarzu na 3 maja święto NMP Królowej Polski znalazło kilka lat później z inicjatywy biskupów polskich, którzy zaproponowali ustanowienie święta właśnie na ten dzień po to, by podkreślić jego związek z Konstytucją 3 maja (wypełniała ona część założeń składanych w ślubach Jana Kazimierza).

 

Od 1925 roku obchodzone 3 maja święto Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski zostało ustanowione dla wszystkich polskich diecezji i w ten sposób połączyło się z obchodami narodowego święta upamiętniającego uchwalenie konstytucji.

Mowa nienawiści

Mowa nienawiści – negatywne emocjonalnie wypowiedzi, powstałe ze względu na domniemaną lub faktyczną przynależność do grupy, tworzone na podstawie uprzedzeń. Narzędzie rozpowszechniania antyspołecznych uprzedzeń, stereotypów i dyskryminacji ze względu na rozmaite cechy, takie jak: rasa (rasizm), pochodzenie etniczne (ksenofobia), narodowość (szowinizm), płeć (seksizm), tożsamość płciowa (transfobia), orientacja psychoseksualna (homofobia, heterofobia), wiek (ageizm, adultyzm), światopogląd religijny (antysemityzm, chrystianofobia, islamofobia) oraz inne formy nietolerancji.

Według badania z 2014 r. Centrum Badań nad Uprzedzeniami Uniwersytetu Warszawskiego oraz Fundacji im. Stefana Batorego młodzi Polacy (w wieku 16-18 lat) najczęściej stykają się z mową nienawiści w internecie.

Hejt czyli mowa nienawiści w internecie –  („hate”) z języka angielskiego oznacza „nienawiść”, a słowem tym określamy jej szerzenie w internecie. Hejt może się przejawiać nie tylko za pomocą słów, ale i grafik (memów, gifów) czy filmów – w tych dwóch ostatnich przypadkach niestety łatwiej zapada w pamięć. Warto jednak dodać, że treści dodawane przez hejterów nie mają żadnej wartości merytorycznej, są wyłącznie treścią ukierunkowaną przeciwko danej osobie lub grupie osób.

 

Odpowiedzialność karna za hejt

 

Choć żaden z przepisów nie mówi konkretnie o hejcie, za zachowania, które mieszczą się w jego definicji, grożą konsekwencje prawne. Za zniesławienie i zniewagę w internecie można otrzymać karę grzywny lub usłyszeć wyrok ograniczenia lub pozbawienia wolności do roku. Za nawoływanie do nienawiści i dyskryminacji również grozi kara grzywny, ograniczenia wolności lub jej pozbawienia, ale do lat 2. Ofiara hejtu może również z własnej inicjatywy wnieść pozew o naruszenie jej dóbr osobistych przez hejtera.

2 MAJA

ŚWIĘTO FLAGI RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ

Skąd się wywodzi Święto Flagi?

Obchody Święta Flagi zainicjowane zostały 15 października 2003 r. Do laski marszałkowskiej wpłynął poselski projekt autorstwa posła Edwarda Płonki, który postulował o zmiany w ustawie o godle, barwach i hymnie RP oraz o ustanowienie Dnia Flagi RP. W toku prac legislacyjnych Senat w uchwale z dnia 12 lutego 2004 r. zaproponował poprawki. Wśród nich znalazło się m.in.: zastąpienie Dnia Flagi RP Dniem Orła Białego, uznając godło za naczelne spośród symboli RP. Ostatecznie jednak Sejm odrzucił tę poprawkę i 20 lutego tegoż roku ustanowił Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Prawdopodobnie przeważył argument historyczny, gdyż 2 maja 1945 r., w czasie bitwy o Berlin, polscy żołnierze zawiesili biało – czerwoną flagę na berlińskiej Kolumnie Zwycięstwa.

Właściwie obchodzenie święta?

Flagę Państwową Rzeczypospolitej Polskiej  należy wywiesić na domu. Powinna być ona czysta i zadbana. Do swojego ubrania możemy przypiąć kokardę w barwach narodowych. Można też małą flagę umieścić na samochodzie. Tego samego dnia przypada również Dzień Polonii i Polaków mieszkających za granicą. Został on ustanowiony przez Sejm 2 maja 2002 r., w dowód „wielowiekowego dorobku i wkładu Polonii i Polaków za granicą w odzyskanie przez Polskę niepodległości”.

Zachęcam do zapoznania się z materiałami źródłowymi:

1) https://www.nist.gov.pl/files/zalacznik/1488379373_Broszura%20MSWiA.pdf („Zasady prezentacji Flagi).

2) https://www.youtube.com/watch?v=VAsFlxqycTE („Żywa Flaga”)

 

Opracowała: Marta Chmielewska

 

29.04.2020 r.

KONKURS dla mieszkańców internatu

pt.: „Przez żołądek do serca”

  W związku ze zbliżającym się pięknym miesiącem majem, który kojarzy się z ciepłem, spotkaniami z przyjaciółmi i ogniskami związanymi               z majówkami, ogłaszam challenge!

 Z powodu stanu izolacji społecznej proponuję konkurs pt. „Przez żołądek do serca”. Będzie on polegać na: wykonaniu w warunkach domowych wiosennej kanapki bądź prostej potrawy (według własnego pomysłu) z interesującym sposobem podania jej na odległość np. ukochanej osobie, przyjaciółce czy przyjacielowi. Zachęcam do podzielenia się zdjęciem na forum grupy. Wykonaną kanapkę lub potrawę należy zaprezentować w postaci zdjęcia i przesłać na adres Pani Marty Chmielewskiej (kierownik internatu, m.chmielewska@zs7.edu.pl). Komisja w składzie: Pani kierownik i wychowawcy internatu oceni zdjęcia, sposób udekorowania i nagrodzi zwycięzców! Osoby, które nadeślą zdjęcie otrzymają  VOUCHER – wolnej odrabianki, do wykorzystania przez siebie w dowolnym terminie po powrocie.

 Zdjęcie musi być dobrej jakości (ostre). Przysłane fotografie będą zamieszczone na stronie internatu. Na prace czekam do 5 maja 2020 roku.

 

                  Opracowała: Marta Chmielewska

27.04.2020 r.

Asertywność czyli jak pozostać sobą nie raniąc innych

CO JEST ASERTYWNOŚCIĄ, A CO NIĄ NIE JEST?

• Czy potrafisz szczerze i otwarcie mówić co myślisz i czujesz tak, aby nie ranić innych?

• Czy umiesz wyrażać wszystkie swoje uczucia, nawet te negatywne, takie jak złość, w taki sposób, że inni nie czuja sie przez Ciebie dotknięci?

• Czy potrafisz odmówić koleżance, przełożonemu, partnerowi, kiedy czujesz, że naprawdę nie chcesz czegoś zrobić?

• Czy potrafisz bronić swoich praw i przekonań, tak aby nie naruszyć godności innych a jednocześnie zachować szacunek do siebie?

Jeśli na którekolwiek z powyższych pytań odpowiedziałeś przecząco, to warto, abyś popracował nad swoja  asertywnością.

Asertywność  to rodzaj postawy człowieka, który w relacjach z innymi kieruje sie zasada partnerstwa i wzajemnego szacunku. Jeśli jesteśmy asertywni, to lubimy siebie oraz innych i traktujemy ich z godnością. To rzeczywiście owocuje wzrostem zadowolenia z siebie i lepsza jakością życia. Choć  asertywność niekoniecznie łączy sie z efektywnością rozumiana jako osiąganie założonych sobie celów, to jednak możemy poprzez nią wywierać wpływ na zachowanie innych, i to bez uciekania się do agresji, manipulacji czy ulegania czyjejś presji.  Asertywność to dojrzałe i pełne szacunku zachowanie, które na pewno sie opłaca.

Szkolenia on-line

Podczas wolnego czasu proponujemy postawić na samorozwój. Zachęcamy do przystąpienia do szkoleń online. W ramach projektu „e-Mocni: cyfrowe umiejętności, realne korzyści” dostępnych jest ponad 20 szkoleń on-line. Każda osoba może wybrać spośród szkoleń dotyczących 9 różnych obszarów tematycznych: pracy i rozwoju zawodowego, relacji z bliskimi, edukacji, odpoczynku i hobby, zdrowia, finansów, religii i potrzeb duchowych, spraw codziennych i zaangażowania obywatelskiego.        W każdym z obszarów jest dostępnych od 1 do 5 szkoleń, składających się z materiałów on-line o różnym stopniu zaawansowania    i różnorodności.

Myślimy, że każdy znajdzie coś dla siebie.

 https://e-mocni.org.pl/szkolenia-online/

Cztery lata naszego wspólnego bycia razem na co dzień, właśnie mijają – Wam jako uczniom, nam jako nauczycielom. Był to okres wytężonej pracy. Czas wzlotów i upadków, chwil radości, a czasem smutku.

            Mijają cztery lata, które nie są stracone. Wierzę, że tych zdarzeń miłych było wiele, zarówno w szkole, jak i w Waszym drugim domu – internacie. Chciałabym, żebyście mile wspominali spędzony tu czas, nauczycieli, wychowawców, pracowników administracji i obsługi oraz swoich kolegów i koleżanki. Ktoś kiedyś powiedział, że coś się kiedyś zaczyna i coś się gdzieś kończy. Taka jest kolej rzeczy i taki jest jej porządek. Może kiedyś, za kilka bądź kilkanaście lat, gdy spojrzycie wstecz, poprzez pryzmat czasu, wychwycicie każde wspomnienie i przywrócicie je w swojej pamięci: dzień spędzony w szkole lub internacie, każdą lekcję i każde wydarzenie.

            Nie raz w okresie szkolnym być może narzekało się na szkołę, nauczycieli na ciężką naukę, ale… z perspektywy czasu chętnie by się do tego z pewnością wróciło. Generalnie to już zadziało się ze względu na sytuację panującą w naszym kraju i edukację zdalną. Piszecie mi w wiadomościach, że tęsknicie za szkołą, nauczycielami, przyjaciółmi, że jednak brakuje Wam kontaktu z całym otoczeniem. My też chcielibyśmy, żeby było jak dawniej!

            Przed Wami nowy rozdział i z pewnością nie raz napotkacie na problemy. Po pomyślnym przejściu przez egzaminy (czego bardzo Wam życzę) rozpoczniecie już dorosłe życie. Jedni z Was będą kontynuować niełatwą naukę na poziomie wyższym, inni zapewne znajdą upragnioną pracę. Życzę wszystkim, aby założone sobie cele i zamierzenia udało się zrealizować.

            Dziękuję wszystkim, za większe lub mniejsze zaangażowanie w działalność internatu. Dziękuję każdemu z Was za to, że mogliśmy Was poznać i w pewnym stopniu mieliśmy wpływ na kształtowanie Waszych postaw. Dziękuję za chęci, które mieliście do podejmowania działań takich jak organizowanie: ognisk, dnia chłopaka i dziewczyny, różnych przedstawień i wieczorków plastycznych, różnych zajęć artystycznych (muzycznych, fotograficznych). Mogłabym tak bez końca wymieniać i wymieniać… Z serca Wam dziękuję za każdy dzień i noc spędzoną we wspólnym towarzystwie.

            Życzę Wam wraz z Wychowawcami Internatu pomyślności w upragnionym dorosłym życiu! Niech spełniają się Wasze plany i marzenia!

Z poważaniem,

Marta Chmielewska – kierownik internatu

Agnieszka Osińska – wychowawca grupy I

Wojciech Pałejko – wychowawca grupy II

Julia Bagan – wychowawca grupy III

Wojciech Rusiniak – wychowawca, opiekun Młodzieżowej Rady Internatu

Ludmiła Kostecka – wychowawca


Dzień Ziemi znany też jako Światowy Dzień Ziemi lub Międzynarodowy Dzień Ziemi – akcje prowadzone corocznie wiosną, których celem jest promowanie postaw proekologicznych w społeczeństwie oraz budowanie wspólnej odpowiedzialności za Ziemię. To największe ekologiczne święto obchodzone jest obecnie w 192 krajach. Organizatorzy Dnia Ziemi chcą uświadomić politykom i obywatelom, jak kruchy jest ekosystem planety ludzi. Na obchody składa się zwykle wiele wydarzeń organizowanych przez różnorodne instytucje.

Dzień Ziemi obchodzony jest w momencie równonocy wiosennej na półkuli północnej, czyli w dniu równonocy jesiennej na półkuli południowej. Ten dzień wyróżnia się tym, że na całej planecie dzień trwa tyle samo, co noc. Równonoc wiosenna w starożytnych kulturach rolniczych wiązała się ze świętem rodzącego się życia.

Dlaczego warto czytać

ks1

Jedni kochają konie, inni ptaki, jeszcze inni zwierzęta różne. Ja natomiast od dziecka namiętnie pragnąłem posiadać książki.

Julian Apostata

Czytanie dobrych książek jest niczym rozmowa z najwspanialszymi ludźmi minionych czasów.

Kartezjusz

Z książkami jest tak, jak z ludźmi:

bardzo niewielu ma dla nas ogromne znaczenie.

Reszta po prostu ginie w tłumie

Wolter

„Kocham książkę dlatego, że wprowadza mnie w mój własny świat, że odkrywa we mnie bogactwa, których nie przeczuwałem.”

 Jarosław Iwaszkiewicz

Przyzwyczaić się do czytania książek – to zbudować sobie schron przed większością przykrości życia codziennego.

William Somerset Maugham


Gry Planszowe

Mamy nadzieje, że nie zagościła u was nuda. Mamy dla was kilka propozycji na urozmaicenie waszego wolnego czasu z bliskimi. Idealnie sprawdzą się gry karciane oraz planszowe. Wspólne granie w gry zbliża ludzi. I zupełnie nie szkodzi, że są już bliską rodziną – zawsze można być bliżej.

 

Oto kilka propozycji :

1. Dixit – gra dla 3-6 osób, wiek od 6 lat.Gracz spośród swoich 6 obrazków wybiera jeden i wymyśla do niego skojarzenie. Nie ma tu ograniczeń. Może to być dźwięk, cytat, słowo, piosenka. Pozostali gracze wybierają ze swoich kart taką, która kojarzy im się z tym, co usłyszeli. Ich zadaniem jest odkryć, która z kart przetasowanych i wyłożonych na stół najbardziej pasuje do skojarzenia.

2. 5 Secund Junior – Gra od 3-5 osób. Wiek od 6 lat.

W grze gracz w każdej kolejce musi wymienić jakieś 3 rzeczy- zgodnie z treścią zadania na karcie. Pytania z różnych dziedzin. Na odpowiedź mamy 5 sekund, a czas odmierza nam specjalny czasomierz. Gra rozwija kreatywność, spostrzegawczość i daje dużo śmiechu.

3. Dobble – gra dla 2-8 osób, wiek od 6 lat.

Bardzo szybka i emocjonująca gra. Jest nieskomplikowana. Można w nią grać na 5 różnych sposobów. Najczęściej wybierany, to ten, gdy gracze bardzo szybko muszą znaleźć na swojej karcie wspólny symbol z kartą, która jest wyłożona na stół. Głośno wymieniają nazwę symbolu i szybko kładą kartę na stole. I znowu szukają wspólnego symbolu z nową kartą. Wygrywa ten gracz, który najszybciej pozbędzie się kart.

4. Uno. Gra karciana – Od 2-10 osób. Wiek od 7 lat.

To jedna z tych gier, w których liczy się szybkość. Dlatego jest tak entuzjastyczna i emocjonująca, a zarazem bardzo prosta.
W tej grze trzeba pozbyć się wszystkich kart, w jak najkrótszym czasie. Każdy gracz otrzymuje podczas jednej kolejki 7 kart, a jedna zostaje położona na środku stołu.

Osoba, rozpoczynająca musi dopasować swoją kartę do koloru bądź symbolu. A jeśli nie ma takiej karty w swoim zestawie, gracz musi losować z talii jedną kartę. Są też karty tzw. funkcjonalne: karta stopu – gracz traci kolejkę, karta ze strzałkami – karta zmienia kierunki gry, karty z +2 lub +4 zwiększają ilość kart. Gracz, któremu zostanie tylko jedna karta musi krzyknąć UNO.

5. Story Cubes. Gra dla 1+. Wiek od 4 lat.

Na grę składa się 9 kostek, każda z 6 różnymi obrazkami. A cała zabawa polega na tym, że rzucamy wszystkimi kostkami i rozpoczynamy swoją historyjkę. Nasza opowieść musi opierać się wszystkich obrazkach przedstawionych na kostkach. Kolejność układania historyjki jest dowolna. Tu przyda się nam nasza wyobraźnia. Możliwości nieograniczone.

6. Wsiąść do pociągu – gra dla 2-5 osób, wiek od 8 lat.

Ma różne edycje. Najczęściej wspominacie o edycji Europa i USA. Gra ma też, oprócz wielu edycji, sporo dodatków. Oparta jest na prostych zasadach, których można się nauczyć w 5 minut. Gracze mają za zadanie zdobyć jak największą ilość punktów, a te można uzyskać poprzez zajmowanie tras kolejowych wagonami w określonych kolorach. Stajemy się kimś na miarę architekta, który chce wybudować połączenia kolejowe pomiędzy miastami, spełniając, tym samym umowy (bilety) zawarte na początku gry.

7. Monopol – gra dla 2-6 osób, wiek od 8 lat.

Jest to klasyczna gra, która należy do kanonu planszówek. Zasady są proste. Każdy gracz ma swoje banknoty, a poruszając się po planszy kupuje nieruchomości, dworce, ulice i inne obiekty. Pobierając czynsze pomnaża swój kapitał. Wygrywa najbogatszy.

8. Szachy – Gra dla 2 osób. Wiek od 5 lat.Szachy uczą strategicznego myślenia, skupienia, szlifują umiejętności matematyczne i krytycznego myślenia.

9. Scrabble– Losujemy literki i układamy z nich kolejno z pozostałymi graczami rosnącą krzyżówkę przeróżnych haseł, zbierając punkty w zależności od tego, na jakich polach premiowanych udało nam się ułożyć wyraz. Gra nadaje się dla każdego.

 

 

Metody radzenia sobie ze stresem


Stres to stan, w jakim znajduje się organizm zagrożony utratą równowagi pod wpływem czynników lub warunków stresujących (stresory). Mogą mieć one postać fizyczną np. zimno, chemiczną np. trucizna, psychiczną np. emocje.

Stres towarzyszy nam od momentu urodzenia przez całe życie. Nie ma ludzi wolnych od stresu.

Stres może być mobilizujący (pozytywny) do działania np. chęć zdania egzaminu mobilizuje do nauki, może być również wyniszczający (negatywny), jeżeli ma charakter przewlekły, intensywny i powoduje zniechęcenie do działania.

Stres pozytywny mobilizuje do wysiłku i osiągnięć życiowych. Umożliwia koncentrację na problemie i jest czynnikiem rozwoju naszego życia.

Stres negatywny uniemożliwia działanie, niesie cierpienie i dezintegrację psychiczną. Może powodować choroby a nawet śmierć.

Istnieją trzy style radzenia sobie ze stresem:

1.Styl zadaniowy – radzenie sobie z problemem.

2.Styl nastawiony na emocje, czyli koncentrowanie się na swoich emocjach i radzenie sobie z nimi.

3.Styl unikowy, czyli „odwrócenie się” od sytuacji stresującej.

Można je stosować w zależności od rodzaju sytuacji.

1.Jeżeli sytuacja jest mocno zależna od nas i od naszego działania najkorzystniejszy jest styl zadaniowy nastawiony na rozwiązanie problemu. Np. w szkole mamy napisać sprawdzian, zadanie jest trudne, ale wykonalne. Trzeba skupić się na zadaniu, na tym, jakiej wiedzy i umiejętności użyć, aby zadanie wykonać.

2.Jeżeli sytuacja i jej rozwiązanie jest w dużej mierze niezależne od nas np.: choroba kogoś z rodziny i nie możemy pomóc w tej sytuacji. W tym przypadku trzeba poradzić sobie z własnymi emocjami, co nie zawsze jest łatwe. Zbytnie koncentrowanie się na emocjach może stres zwiększyć, dlatego ten styl nie zawsze jest korzystny.

3.Jeżeli odwracamy się od sytuacji stresującej, bo chcemy odpocząć np.: mamy egzamin za dwa miesiące i unikamy działań, które pozwolą zdobyć wiedzę do jego zaliczenia, efektem będzie nie zdanie egzaminu. Taki styl zwany unikowym może prowadzić do niekorzystnych dla nas konsekwencji, ponieważ zamiast radzić sobie z sytuacją, uciekamy w czynności zastępcze – objadanie się, zakupy, picie alkoholu, oglądanie telewizji, co stosowane w nadmiarze, może prowadzić do uzależnień.

W życiu przydają się wszystkie style, ale najbardziej korzystny i efektywny jest styl zadaniowy nastawiony na rozwiązanie problemu. Do stylu zadaniowego warto dołączyć różne dodatkowe, wspomagające metody radzenia sobie ze stresem.

Wspomagające metody radzenia sobie ze stresem:

1.Trzeba poznać czynnik, który nas stresuje, a więc poznać źródło sytuacji stresującej.

2.Należy zastanowić się, które sytuacje stresujące możemy wyeliminować ze swojego życia. Niektóre można wyeliminować od razu, niektóre zajmą więcej wysiłku i naszych starań.

3.Są takie sytuacje stresujące, których nie można się pozbyć np. wczesne, poranne wstawanie i musimy się z nimi pogodzić. Akceptacja takich sytuacji bywa trudna, ale jest niezbędna.

4.Szczera rozmowa na temat problemów z bliską, życzliwą osobą to najlepsze lekarstwo na stres.

5.Uśmiechanie się to skuteczny sposób na stres, a zatem trzeba się często uśmiechać.

6.Myślenie pozytywne i docenianie tego, co już posiadamy podnosi odporność na stres.

7. Uprawianie sportów letnich i zimowych to wspaniały relaks dla organizmu, warto wybrać dla siebie cos interesującego np.: pływanie, rolki, łyżwy, narty, kajak, wspinaczka, jazda na rowerze. Wybór jest bardzo duży.

8.Turystyka też zachęca do relaksu, chodzenie górskimi szlakami, podziwianie przyrody zwiedzanie historycznych miejsc to fascynująca rzeczywistość dająca zadowolenie.

9.Czytanie książek to znany sposób na stres, przenosi nas w inną rzeczywistość, pomaga częściowo zapomnieć o problemach lub czyni je mniejszymi.

10.Aktywność kulturalna jak wyjście do kina, teatru lub na koncert, mecz jest dobrym sposobem na odreagowanie problemów.

11.Słuchanie muzyki barokowej i etnicznej dobrze wycisza nadwyrężone emocje.

12.Posiadanie zainteresowań rozwija osobowość i wzmacnia emocje pozytywne.

13.Dobra organizacja dnia też służy równowadze emocjonalnej. Mając poczucie wykonania zaplanowanych wcześniej obowiązków daje komfort psychiczny.

Stres można minimalizować za pomocą ćwiczeń fizycznych i diety.

1.Dieta powinna uwzględniać magnez, a więc należy spożywać produkty, które go posiadają. Magnez wpływa korzystnie na układ nerwowy. Można go znaleźć w takich produktach jak: chleb z ziarnami, pestki dyni, kakao, otręby pszenne, migdały, kasza gryczana, płatki owsiane, groch, banany.

2.Aktywność fizyczna 15-30 minut dziennie wspaniale rozluźnia organizm. Endorfiny produkowane przez organizm rozluźniają mięśnie i zmniejszają dyskomfort psychiczny.

3.Głęboki oddech zmniejsza napięcie i rozluźnia mięśnie. Można to osiągnąć wykonując proste ćwiczenie. Trzeba przyjąć wygodną pozycję, zachowując kręgosłup w linii prostej, wziąć głęboki oddech i powoli wydychać powietrze. Oddechy powinny być rytmiczne, 16 razy w ciągu minuty.

4.Kontrola mięśni polegająca na napinaniu i rozluźnianiu mięśni w poszczególnych partiach ciała. Na leżąco należy zamknąć oczy i unormować rytm oddechu. Każdą partię mięśni napiąć przez około 10 sekund, a następnie rozluźnić. Napinanie należy rozpocząć od prawej, a potem lewej stopy przechodząc do łydek, ud, pośladków, pleców, brzucha, rąk, ramion, szyi i twarzy.

5.Trzeba zadbać o zdrowy sen, który regeneruje organizm i przygotowuje go na nadchodzący dzień. 

Jeżeli powyższe metody są niewystarczające trzeba skorzystać z pomocy psychologów i lekarzy. 

14 KWIETNIA – DZIEŃ LUDZI BEZDOMNYCH

14 kwietnia obchodzony jest w Polsce Dzień Ludzi Bezdomnych. To nieformalne święto zainicjował twórca stowarzyszenia Monar i Ruchu Wychodzenia z Bezdomności Markot – Marek Kotański. Głównym celem tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na problemy osób bezdomnych.

       Dzień Ludzi Bezdomnych jest dniem kiedy mamy szansę przez moment pochylić się nad problemem najbardziej wyizolowanej i zmarginalizowanej grupy społecznej – OSÓB BEZDOMNYCH. Jest dniem demaskowania i przełamywania stereotypów dotyczących bezdomności. Jest dniem uwrażliwiania świadomości społecznej wśród zwykłych, zabieganych i zajętych codziennością ludzi – młodych i starszych.

       Problem bezdomności i zagrożenia nią dotyczy osób które z różnych, także niezależnych od siebie przyczyn, znalazły się w sytuacji, której własnym staraniem nie są w stanie zmienić. Jako osoby charakteryzujące się licznymi dysfunkcjami prowadzącymi do upośledzenia społecznego, wymagają wsparcia – głównie władz lokalnych odpowiedzialnych za wszystkich mieszkańców niezależnie od ich zamożności i statusu społecznego.

 

Najczęstszymi przyczynami bezdomności jest eksmisja, czyli prawny nakaz opuszczenia lokalu wydany głównie w związku z zadłużeniem oraz zbycie mieszkania bez możliwości kupna lub zabezpieczenia innego lokalu. Inne przyczyny to brak możliwości powrotu do miejsca zamieszkania lub szans na uzyskanie innego lokalu po opuszczeniu zakładu karnego, szpitala psychiatrycznego, placówki opiekuńczo-wychowawczej, likwidacji hoteli pracowniczych a także rozpad rodziny, zerwane więzi formalne, brak kontaktu i wsparcia ze strony członków rodziny, przemoc w rodzinie, oraz uzależnienie od alkoholu lub innych środków psychoaktywnych.

Projekt bez tytułu

Święto Chrztu Polski

14 kwietnia obchodzimy Święto Chrztu Polski, tego dnia wedle opinii historyków w 966 roku, w Wielką Sobotę, książę Mieszko I przyjął chrzest. Przyjęcie tego sakramentu przez Mieszka I i jego dwór zapoczątkowało proces chrystianizacji ówczesnego państwa polskiego i jednocześnie włączyło je do rodziny chrześcijańskich narodów Europy.

Odtwórz wideo

W tym trudnym dla nas wszystkich czasie, kiedy nie mogę być ze społecznością internacką w kontakcie realnym zrodził się pomysł – być razem wirtualnie na portalu społecznościowym. Założyłam grupę ,,Pracownia u Pani Agnieszki”, gdzie zaprosiłam młodzież mieszkającą w internacie                    do „Twórczości przez małe t” mającej na celu utrzymanie  kontaktu ze sobą, rozwijanie kreatywności uczniów, myślenia, działania i konstruowania. Zaproponowałam swoje wsparcie i pomoc w odrabianiu lekcji, ponieważ teraz częściej komunikujemy się przez portale społecznościowe i aplikacje               z innymi. Podczas tej komunikacji nie możemy zapominać o kulturze słowa, szacunku i zwrotach grzecznościowych.  W mojej pracowni proponuję tematy do dyskusji i refleksji np.: o stosowaniu imienia jako podstawy dobrych relacji w grupie. I tak opowiadaliśmy swoje historie związane z naszymi imionami     i dzieliliśmy się informacjami kto je nam nadał. Zwracanie się do koleżanek i kolegów po imieniu jest formą grzecznościową. W ten sposób okazujemy im szacunek i sympatię. Przezywając kogoś sprawiamy mu przykrość i okazujemy brak tego szacunku, który należy się wszystkim.

Odbyły się dwa spotkania warsztatowe na odległość. Pierwsze polegało na wykonaniu palmy wielkanocnej. Zagłębiliśmy się w symbolikę                     i znaczenie palmy. Następnie krok po kroku wykonałam palmę pokazując młodzieży. Podczas drugiego spotkania tworzyliśmy kartkę wielkanocną                z życzeniami świątecznymi dla całej społeczności internackiej, wymienialiśmy się między sobą inspiracjami dekoracji świątecznych. Powstała także zakładka ogród i przyroda, gdzie wymieniamy się zdjęciami z naszych wiosennych ogródków.

Wianek krok po kroku

Witam w kolejny dzień epidemii.

Zachęcam was do wykonania wianka Wielkanocnego razem ze mną. Pokażę wam w jaki sposób krok po kroku go wykonać,        a więc zaczynamy ! J

Potrzebne wam będą:

-gałązki dowolne ( u mnie z wierzby)

-kurczaczki

-gałązki bukszpanu i forsycji

-mech

-nitka (do przymocowania mchu)

-drut (do związania wianka)

I.                   Uformowanie wianka w kształcie koła, związanie gałązek drutem. Przymocowanie mchu za pomocą nitki na dole wianka. (zdjęcie 1)

II.                Ozdobienie wianka kurczakami, gałązkami bukszpanu i forsycji. (zdjęcie 2)

III.             Praca gotowa ! (zdjęcie 3,4)

Kultura i sztuka na wyciągniecie ręki

Wszyscy, w mniejszym lub większym stopniu, próbujemy chronić się w domach przed koronawirusem. Po raz kolejny przedstawiamy więc sposoby spędzania wolnego czasu, bez konieczności opuszczania czterech ścian. Tym razem polecamy polskie muzea, które mają swoje wersje on-line. Można „wirtualnie spacerować” po świecie historii i sztuki bez strachu o zarażenie się . Oto przewodnik po rodzimych muzeach które możemy odwiedzić, nie wychodząc z pod koca . Zapraszamy !

Muzeum Powstania Warszawskiego:

https://www.google.com/maps/@52.2323689,20.9813058,2a,64.4y,39.4

 Kopalnia Soli w Wieliczce:

https://www.ai360.pl/panoramy/278

Muzeum Początków Państwa Polskiego:

http://muzeumgniezno.pl/pl/wirtualny-spacer?

Zamek Krzyżacki w Malborku:

https://muzeumzamkowewmalborku.wkraj.pl/?v=10#/69124/179.998

Muzeum Auschwitz – Birkenau:

http://panorama.auschwitz.org/

Muzeum Sztuki Współczesnej w Krakowie:

https://www.mocak.pl/wirtualne-zwiedzanie

Teatr Wielki – Opera Narodowa:

https://teatrwielki.pl/wirtualnyspacer/

Muzeum Spraw Wojskowych Fort 51:

https://mswojsk.wkraj.pl/html5/index.php?id=84261#84261/0

Muzeum fotografii w Krakowie:

https://mhfkrakow.wkraj.pl/html5/index.php?id=84212#84194/33,2

Muzeum Armii Krajowej :

https://muzeumak.wkraj.pl/html5/index.php?id=63079#/63079

Ozdoby Wielkanocne

Święta Wielkanocne tuż tuż.

Czas zabrać się za wielkanocne ozdoby, które wniosą do naszego wnętrza świąteczny i wiosenny klimat.

Proponuję kilka pomysłów na wiosenną dekorację:

Stroiki wielkanocne z kwiatami, które zagoszczą na świątecznym stole. Kwiaty w towarzystwie pisanek, zajączków czy kurczaczków wyglądają naprawdę pięknie.

Stroiki wielkanocne

Dekoracja stołu wielkanocnego

Wielkanocne wianki na drzwi

Polskie zwyczaje wielkanocne

 

 

Wielkanoc wiąże się z bardzo dużą ilością tradycji, które sięgają nawet XIV wieku. Te święta są bardzo ważne ze względu na duchowy wymiar i choć w tym roku ze względu na panującą epidemię będą one wyglądały inaczej warto sprawdzić, jakie są najważniejsze tradycje wielkanocne.

Święta wielkanocne to jedne z najważniejszych w historii chrześcijańskiej. Głównie te święta kojarzą nam się z kolorowymi pisankami oraz smacznymi, tradycyjnymi potrawami. Wielkanoc to jedno z najstarszych świąt. Upamiętniają one śmierć oraz zmartwychwstanie Jezusa Chrystusa. Święta wielkanocne poprzedza tydzień Wielkanocny, który stanowi najważniejszy okres poprzedzający święta. Wielkanoc jest świętem ruchomym i może wypadać między 22 marca, a 25 kwietnia.

 Tradycje wielkanocne

 W Polsce wielkanocne tradycje postrzegane są bardzo poważnie, dlatego warto już wcześniej o nich poczytać.

 Malowanie jajek

W Polsce każdy region ma inny charakterystyczny sposób ozdabiania jajek wielkanocnych. Może to być tradycyjne malowanie lub oklejanie kolorowymi nalepkami. Od ciebie zależy, na jaką metodę się zdecydujesz. Wielkanocne jajka stanowią bardzo ważny element Wielkanocy. Jajka są symbolem pomyślności oraz nowego życia.

 Wielki Tydzień

Wielki Tydzień rozpoczyna się od dnia Niedzieli Palmowej. Kiedyś nazywana była “Wierzbową” i stanowi bardzo ważny dzień w religii chrześcijańskiej. W Niedzielę Palmową należy wybrać się do kościoła w celu poświęcenia palmy wielkanocnej. Dawniej poświęconą palmą uderzało się każdego z domowników na znak pomyślności. Palmę mocowano nad drzwiami, aby chroniła dom przed burzą oraz ogniem.

 W Wielką Środę popularne było “Topienie Judasza”. Wykonywano słomianą kukłę, która miała symbolizować Judasza, mieszkańcy wsi obrzucali ją kamieniami, a potem wrzucali do wody i topili.

 

Triduum Paschalne

 Wielki Czwartek zaczyna się wraz z Triduum Paschalne. Z ołtarza usuwa się wszystkie przedmioty, a dzwony milkną. W Wielki Piątek odbywa się Droga Krzyżowa, podczas której składa się ciało Chrystusa w grobie. Tego dnia obowiązuje post. Kiedyś w Wielką Sobotę spryskiwano cały dom wodą na znak pomyślności. Paloną również leszczynę, a otrzymany z niej popiół rozrzucano przy pierwszej orce (symbol dobrobytu). Podczas Wielkiej Soboty święci się również koszyczki wielkanocne.

 

Niedziela wielkanocna

Wielka Niedziela jest bardzo ważna podczas świąt. To właśnie wtedy spotykamy się całą rodziną przy stole nakrytym białym obrusem. Podczas późnego śniadania wielkanocnego spożywa się takie dania, jak:

 

żurek wielkanocny,

biała kiełbasa,

pasztety,

pieczenie,

szynki,

mazurek wielkanocny,

babki wielkanocne,

pascha wielkanocna.

 

Śmigus-dyngus

 

Wielkanocny Poniedziałek polega na oblewaniu się wodą. Dawno istniała również tradycja dotycząca uderzania się gałązkami wierzbowymi. Słowianie uważali, że oblewanie się wodą ma charakter matrymonialny.

 

Więcej: https://www.chillizet.pl/Styl-zycia/Dom/tradycje-wielkanocne-polskie-zwyczaje-swieta-13899

                 https://www.youtube.com/watch?v=PSMcPXs-1vM

 

15 rocznica śmierci Jana Pawła II

Święty Jan Paweł II

1920-2005

Jan Paweł II, a właściwie Karol Wojtyła, urodził się 1920 r. w Wadowicach. W dzieciństwie nazywano go „Lolek”. Jako chłopiec musiał stawić czoła śmierci najbliższych – matki, a potem brata. Tuż przed wojną rozpoczął w Krakowie studia. Jego pasją pozostawała piłka nożna. W trakcie wojny pracował fizycznie, grał w teatrze i pisał wiersze. W 1942r. wstąpił do tajnego seminarium. W 1978r. jako mało znany             i wciąż młody kardynał z Polski został wybrany na papieża.

Pielgrzym

Był papieżem, który odbył najwięcej podróży. Podczas 104 pielgrzymek, w których spędził 586 dni, odwiedził 132 kraje i wygłosił 2,4 tys. przemówień. Spotykał się z najsłabszymi, głodującymi i chorymi. Dużą uwagę poświęcał młodzieży. Słuchały go tłumy. Rekordowo,              na Filipinach, 4 mln osób.

 Poliglota

Karol Wojtyła miał niezwykły talent do nauki języków obcych. Swobodnie posługiwał się dziewięcioma. Kazania wygłaszał                            w kilkudziesięciu językach, często bardzo egzotycznych, czym zjednywał sobie sympatię podczas pielgrzymek.

 Pontyfikat

Trwający 26 lat pontyfikat Jana Pawła II należy do najdłuższych w historii papiestwa. Był pierwszym od 455 lat papieżem z poza Włoch. Zabierał głos w najważniejszych dyskusjach przełomu XX i XXI w. Podjął decyzję o zaangażowaniu się Watykanu w politykę zagraniczną wielu krajów, a szczególnie Polski i innych krajów bloku socjalistycznego. Był rzecznikiem pokoju, praw człowieka, sprawiedliwości społecznej, tolerancji rasowej i religijnej. Opowiadał się za pomocą dla najbiedniejszych i sprzeciwiał się wyzyskowi. Przywiązywał dużą wagę do roli rodzinny, etyki pracy i godności. Zwracał uwagę na znaczenie młodości w życiu człowieka i społeczeństwa. Sprzeciwiał się aborcji i eutanazji.

 Zamach

W maju 1981r. podczas audiencji na placu Św. Piotra do jadącego odkrytym samochodem Jana Pawła II strzelił turecki zamachowiec Mehmet Ali Agca. Papież został ciężko ranny. Zamachowca ujęto dzięki siostrze Letizii, która uniemożliwiła mu ucieczkę. W 1983r. papież odwiedził go w więzieniu i zapewnił o swoim wybaczeniu. Przyczyny zamachu nie zostały wyjaśnione.

 Święty

Podczas pogrzebu Jana Pawła II, w którym na placu Św. Piotra uczestniczyło ok. 300 tysięcy wiernych oraz 200 prezydentów i premierów. Wielu zgromadzonych miało ze sobą transparenty z napisem santo subito („święty natychmiast”). Papież Benedykt XVI w miesiąc po pogrzebie zezwolił na natychmiastowe rozpoczęcie procesu beatyfikacji. W 2011r. Jan Paweł II został uznany za błogosławionego. W 2013r. papież Franciszek wyznaczył na dzień 27 kwietnia 2014r. kanonizację dwóch papieży: Jana Pawła II i Jana XXIII.

Marzec rok szkolny 2019/2020

Jak żyć podczas epidemii koronawirusa? 11 najważniejszych wskazówek, które pomogą przetrwać ten trudny okres

Obecnie wszyscy jesteśmy świadkami, ale też uczestnikami największej kwarantanny w dziejach ludzkości. Stan zagrożenia epidemiologicznego i to co się z nim wiąże to dla nas nowa, stresująca sytuacja. Jak postępować w czasie epidemii, co robić a czego unikać? Jak nie dać się zwariować w tych kryzysowych okolicznościach? Podajemy kilka cennych wskazówek, które pozwolą przetrwać trudny okres, a nawet dobrze go wykorzystać! 

1. Zakupy rób rzadko lub przez internet

Tuż po wybuchu epidemii koronawirusa w Polsce, sklepy przeżyły prawdziwe oblężenie. W dyskontach i drogeriach półki      z mydłem i papierem toaletowym zaczęły świecić pustkami. Również produkty spożywcze wyprzedawały się                          w błyskawicznym tempie. Konsumenci w obawie przed zamknięciem sklepów i brakiem towarów, zaczęli masowo robić zapasy. Rozpoczęło się prawdziwe zakupowe szaleństwo. Tymczasem tłumy ludzi zgromadzonych w marketach stwarzają wielkie zagrożenie rozprzestrzeniania się wirusa!

Należy zdawać sobie sprawę z tego, że większe zakupy służą temu, aby rzadziej pojawiać się w zatłoczonych sklepach, nie zaś po to, by robić zapasy żywności i innych artykułów na wypadek braku towarów!

Dobrym rozwiązaniem są zakupy spożywcze dokonywane przez internet. Niektóre dyskonty umożliwiają taką właśnie usługę z dostawą do domu. .

2. Dbaj o swoje zdrowie

Podczas epidemii zwrócenie uwagi na zachowanie dobrego stanu zdrowia jest koniecznością, ale może to być dla nas również okazja do zmiany złych nawyków. Dopiero w obliczu zagrożenia wiele osób uświadamia sobie, jak cenne jest zdrowie. Dbajmy więc o odpowiednią podaż płynów (zwłaszcza wody) i spożywanie pełnowartościowych posiłków.  

3. Zachowuj odpowiednią higienę

Chyba wszyscy już o tym wiemy, ale na wszelki wypadek przypominamy: prawidłowe i często mycie rąk to najskuteczniejszy sposób na uniknięcie COVID-19, a także infekcji wywołanych innymi wirusami. O czym jeszcze warto pamiętać? Między innymi o wietrzeniu mieszkań i domów. Pozwoli to zachować odpowiednią higienę dróg oddechowych. Ciepłe i wilgotne powietrze to idealne środowisko do rozwoju wirusów i bakterii. Nie należy też zapomnieć o odkażaniu powierzchni takich jak telefony, blaty, klamki i unikaniu bezpośredniego dotykania różnych przedmiotów w miejscach publicznych.

4. Czy można wyjść na spacer? Jak najbardziej! Przestrzegaj jednak zasad

Spacery są wręcz zalecane przez lekarzy, ale pod kilkoma warunkami. Pamiętajmy o unikaniu skupisk ludzi (np. na placach zabaw), nie korzystajmy z siłowni plenerowych i starajmy się nie dotykać bezpośrednio klamek, przycisków w windzie, ławek czy innych przedmiotów, na których mogą znajdować się patogeny. 

5. Unikaj spotkań towarzyskich

Choroba COVID-19 może przebiegać bezobjawowo, nie mamy więc pewności czy nasi znajomi nie są potencjalnymi nosicielami wirusa. Bezpieczniej jest odłożyć zaplanowane spotkania na później. Komunikować się możemy przecież swobodnie przez telefon lub internet.

6. Śledź tylko rzetelne informacje

Wybieraj tylko pewne i rzetelne źródła informacji. Nie ufaj plotkom przekazywanym w mediach społecznościowych.          Dla własnego spokoju i zdrowia psychicznego – unikaj czytania serwisów plotkarskich i wątpliwej jakości artykułów            w internecie.

7. Dobrze wykorzystaj czas spędzony w domu

Skoro już musimy zostać w domu, wykorzystajmy ten czas jak najlepiej. Uczniowie i studenci powinni pamiętać, że nie jest to czas wolny – należy przeznaczyć go na naukę. Natomiast dla osób pracujących zdalnie powstało w sieci wiele poradników, jak efektywnie pracować w warunkach domowych. Czas kwarantanny to dobry moment na zrobienie gruntownych porządków czy inne obowiązki domowe, na które zwykle brakuje nam czasu.

8. Wzmacniaj więzi z domownikami

Więcej czasu spędzonego w domu to dobra okazja do zacieśnienia więzi z rodziną. Możemy wyciągnąć planszówki, na które wcześniej nie było czasu, puzzle z większą liczbą elementów, by ułożyć je wspólnie z dziećmi, a wieczorem obejrzeć dobry film familijny. Jeśli mamy młodsze rodzeństwo, poczytajmy im książki, sami też sięgnijmy po ciekawą odprężającą lekturę. Stres związany z nową sytuacją może być przyczyną niepotrzebnych kłótni z domownikami. Warto o tym pamiętać i dbać o utrzymywanie pozytywnej atmosfery.

9. Korzystaj z możliwości internetu

Obecnie wiele różnych usług dostępnych jest za pośrednictwem internetu. Zakupy, porady lekarskie, a nawet trening możemy zrobić nie wychodząc z domu. Korzystajmy z tych możliwości, aby nie stwarzać zagrożenia dla siebie i innych.

10. Pamiętaj o osobach starszych

Osoby starsze, które są najbardziej zagrożone infekcją spowodowaną koronawirusem muszą teraz zachowywać szczególną ostrożność. Warto przyłączyć się do organizowania różnego rodzaju pomocy sąsiedzkich i np. zaoferować zrobienie zakupów seniorom. Jeśli nasi dziadkowie lub rodzice mieszkają daleko, dzwońmy do nich. Im też jest ciężko w czasie kwarantanny i dużo bardziej niż my mogą potrzebować rozmowy.

11. Nie daj się zwariować!

Lekarze i eksperci uspokajają, że obecna sytuacja jest chwilowa i w końcu minie. Nadmiar napływających informacji o koronawirusie naturalnie wywołuje w nas niepokój. Władze apelują o racjonalne zachowanie w sklepach i przestrzeganie zaleceń Ministerstwa Zdrowia.

 

Linki: https://stanzdrowia.pl/

 

 

 

Jak zobaczyć rozprzestrzenianie się zarazków (koronawirus)

 By pokazać, jak szybko przenosimy drobnoustroje, youtuber „zaraził” klasę świecącym proszkiem.

„Gdybyśmy dostrzegali drobnoustroje wokół nas, z pewnością bylibyśmy wszyscy bardziej ostrożni i rzadziej byśmy chorowali” – rozpoczyna swoją prezentację Mark Rober, były inżynier NASA. Postanowił pokazać, jak łatwo przenoszą się mikroorganizmy, jeśli nie zachowujemy zalecanej odległości od innych ludzi, nie dbamy o regularne i dokładne czyszczenie powierzchni.

Jeśli czegoś nie widzicie, to wcale nie znaczy, że tego nie ma.

Zachęcam do zapoznania się z artykułem i obejrzenia filmiku, który obrazuje jak szybko zarażamy się od innych nie wiedząc nawet o tym. W tym niebezpiecznym i trudnym  czasie szczególnie dbajcie o siebie oraz innych.

Link do artykułu i filmiku:

https://noizz.pl/nauka-i-technologia/koronawirus-film-youtubera-pokazuje-jak-szybko-przenosimy-drobnoustroje/s8qp0vz

Jak się Uczyć aby umieć

Zmotywuj się – wyznacz cel.  Zastanów się nad  korzyściami wynikającymi z nauki.

Nie odkładaj – Zabierz się! Podobno zabieranie się do zrobienia większości rzeczy zajmuje tyle czasu, co ich robienie. Miej to z głowy. Później będzie czas na serial, facebook i gry komputerowe.

Stwórz warunki – Nie rozpraszaj się. Wyłącz telewizor, telefon i muzykę. Usiądź przy biurku. Zostaw na nim same niezbędne rzeczy. Przygotuj sobie książki, przybory     i wodę do picia. Nic nie powinno cię dekoncentrować.

Stwórz plan – Zapoznaj się z materiałem. Przejrzyj zakres materiału. Sprawdź co umiesz, a czego się jeszcze musisz nauczyć. Podziel to na części. Zastanów się co jest najważniejsze. Zacznij od najtrudniejszych zadań.

Nie ma czego się bać – Stres paraliżuje. Nie umiesz? Masz mało czasu? Na pewno nie zdasz? To najczęstsze wymówki. Strach dekoncentruje i niszczy plan nauki. Wystarczy w spokoju się pouczyć.

Bądź aktywny- Nie nudź się. Mózg jest sprawniejszy, im bardziej jesteś skupiony      i zainteresowany tematem. Nawet gdy przedmiot jest nudny musisz zaangażować pamięć. Nie wystarczy bierne czytanie. Podkreślaj, zakreślaj, notuj, rób rysunki i mapy myśli, wykorzystaj kolory i karteczki.

Nie ucz się na pamięć – Zrozum. Nie nauczysz się całego podręcznika na pamięć. Dużo lepiej zapamiętasz materiał jak go zrozumiesz. Wtedy stworzysz własne skojarzenia. Mózg, aby pamiętać musi się zaangażować.

Powtarzaj, powtarzaj i jeszcze raz powtarzaj. Naukę możesz podzielić na etapy: Pierwszy: przejrzenie materiału, potem uważne przeczytanie, zakreślenie najważniejszych fragmentów, zrobienie notatek itp. Drugi: powtarzanie materiału aż do zrozumienia i zapamiętania. Po nim przejście do następnej części. Trzeci: powtórzenie materiału po godzinie, dniu i tygodniu itp.

Rób zaplanowane przerwy. Mózg potrzebuje świeżości. Rób regularne przerwy np. 10 minut co 45 minut. Podczas nich przewietrz pokój, pospaceruj bądź wypij herbatę.

Bezpieczeństwo podczas prac polowych

 

Praca w rolnictwie to ciężkie i często niebezpieczne zajęcia. W gospodarstwie używa się różnorodnych narzędzi i maszyn – nie zawsze są one sprawne technicznie i nie zawsze obsługują je osoby do tego przygotowane. W takich miejscach często rodzicom pomagają dzieci. W okresie wakacji notowany jest wzrost liczby wypadków w gospodarstwach rolnych.

Czas pracy rolnika jest nieograniczony. Często konieczny jest pośpiech pomimo niesprzyjających warunków. Zdarza się angażowanie do wielu prac dzieci i osób w podeszłym wieku.

Wypadki przy pracy w rolnictwie zdarzają się częściej niż w innych działach gospodarki. Średnio około 300 wypadków kończy się śmiercią poszkodowanych. To tak, jakby co roku w kraju ginęła jedna przeciętnej wielkości wieś.

Pamiętajmy, że najważniejszy jest własny dobry przykład. Pracując rozważnie, przestrzegając zasad bezpieczeństwa i higieny pracy chronimy nie tylko swoje życie i zdrowie.

Jak uniknąć zagrożeń:
– Nie pozostawiajmy niebezpiecznych narzędzi w miejscach, gdzie mogą stanowić zagrożenie !
– Każdorazowe uruchomienie kombajnu czy ciągnika poprzedź sygnałem dźwiękowym, a wcześniej upewnij się, czy w sąsiedztwie pracującej maszyny nie przebywają osoby nieuprawnione, np. bawiące się dzieci!
– Nie każdy, zwłaszcza osoby starsze i dzieci, powinien pracować na wysokości, np. na przyczepie przy załadunku, przy układaniu słomy na stogach i na poddaszach!
– Nie przewoź nikogo na załadowanych wozach i przyczepach!
– W stanie nietrzeźwym nie podejmuj żadnej pracy; nie pozwalaj, by inni to czynili!
– Zachowaj bezpieczną odległość od urządzeń w ruchu.

Dzień Kobiet

Dzień Kobiet to wyjątkowy czas, w tym szczególnym dniu przedstawiciele męskiej cześć internackiej społeczności zaprezentowali  genezę tego święta. Następnie chłopcy złożyli paniom i dziewczętom najserdeczniejsze życzenia oraz wręczyli symbolicznego kwiatka. Zaskoczenie było ogromne a radosne uśmiechy dziewcząt bezcenne.

Luty rok szkolny 2019/2020

Spotkanie poświęcone cyberprzemocy

W czwartek dnia 6 lutego 2020r. w świetlicy internackiej  z inicjatywy pana Wojciecha Rusiniaka  odbyło się spotkanie z pracownikami  Komendy Miejskiej  Policji w Suwałkach. Tematem spotkania  była cyberprzemoc i ogólnie pojęte bezpieczeństwo w sieci. Nasi goście scharakteryzowali zjawisko cyberprzemocy. Pani profilaktyk przedstawiła działania w Internecie, które mogą doprowadzić do naruszenia dóbr osobistych i wizerunku ludzi, a sprawców takich zachowań mogą narazić na odpowiedzialność prawną i karną. Następnie funkcjonariusze poinformowali jak postępować będąc świadkiem takiej formy przemocy oraz gdzie szukać pomocy, gdy staniemy się ofiarą agresji w sieci. Mieszkańcy internatu byli bardzo poruszeni tematyką spotkania. Zadawali wiele pytań oraz dzieli się własnymi doświadczeniami w wyżej wymienionej kwestii. Specjaliści starali się obrazowo, ilustrując przykładami, wyjaśnić wszelkie wątpliwości. Spotkanie wpłynęło na wzrost świadomości młodych ludzi w sferze poruszanych zagadnień oraz nauczyło refleksyjnie i odpowiedzialnie korzystać z Internetu.        

Walentynki

Dzień św. Walentego obchodziliśmy już  13 lutego 2020 r.  Od wczesnych godzin popołudniowych panował w naszym internacie  specyficzny nastrój –zaobserwować można było odświętny wystrój pomieszczeń z  dużą ilość czerwonych serduszek oraz inne ozdoby kojarzące się z miłością i zakochaniem. Młodzież przy pomocy wychowawcy Ludmiły Kosteckiej  zaplanowała  liczne zabawy i konkursy, które cieszyły się dużym uznaniem wśród mieszkańców internatu.  Zwieńczeniem dnia była dyskoteka, na której wspaniale bawili się nasi wychowankowie. Dobra zabawa, integracja oraz zdrowa rywalizacja tak można krótko podsumować tegoroczną imprezę walentynkową.

Turniej bilarda

 Dnia 5 lutego 2020 roku, przedstawiciele Młodzieżowej Rady Internatu zorganizowali  turniej bilardowy. W zawodach wzięło udział 24  mieszkańców. Wszystkie pojedynki zostały rozegrane systemem pucharowym do dwóch zwycięstw w kategorii Open. Rozgrywki odbyły się w przyjacielskiej atmosferze z zachowaniem zasad fair play. W spotkaniach nie brakowało dramaturgii, zawodnicy popisywali się efektownymi uderzeniami walcząc do ostatniej billi.  Najlepszym zawodnikiem został Bartosz Mikielski. Drugie miejsce zajął Mirosław Jokajty. Ostatnie miejsce na podium przypadło Tomaszowi Danielewiczowi. 

Grudzień rok szkolny 2019/2020

Mikołajki

Każdy lubi dostawać prezenty, a w szczególności mieszkańcy internatu. W tym roku Mikołaj  był wyjątkowo łaskawy. Z racji tego, że byli wyjątkowo grzeczni i sumienie odrabiali lekcje, wszyscy dostali od niego słodkie upominki. Odbyło się to tradycyjnie dnia 6 grudnia podczas uroczystego spotkania zorganizowanego  przez  Młodzieżową Radę Internatu i pana Wojciecha Rusiniaka. Była to wyjątkowa okazja aby zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie z Mikołajem. 

Listopad rok szkolny 2019/2020

Andrzejki

W dniu 28 listopada 2019 r.  w Internacie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach odbyły się „Andrzejki” zorganizowane przez Panią J.Bagan. Prowadzący przywitali zebraną młodzież w ten wieczór wróżb i zaprosili do wspólnej zabawy oraz poznania  przyszłości w 2020 roku. Organizatorzy przygotowali następujące wróżby: lanie wosku, wychodzenie butów za drzwi, tajemnicze miseczki, wróżba z serca (na imię chłopca dziewczyny, zawód) numerologia i hiromancja, wybieramy kubki, o czym marzysz? „rzucanie kości”. Wieczór wróżb był pełen humoru i dobrej zabawy, której zwieńczeniem była dyskoteka.

Światowy Dzień Rzucania Palenia

W tym roku Światowy Dzień Rzucania Palenia obchodziliśmy 21 listopada z tej okazji wychowawczynie Ludmiła Kostecka i Julia Bagan  przeprowadziły zajęcia profilaktyczne  na temat nikotynizmu. W dniach 19-21 listopada młodzież obejrzała prezentację multimedialną i film na temat uzależnienia od papierosów.  Problem został wspólnie omówiony. Następnie wychowankowie rozwiązali test sprawdzając swoją wiedzę o nikotynizmie.

Obchody święta niepodległości

Dnia 07.11.2019r. w internacie ZSCKR w Suwałkach odbyły się zajęcia przeprowadzone przez wychowawcę Pana W. Rusiniaka na temat Niepodległości Polski. Młodzież z zainteresowaniem obejrzała edukacyjne filmy o historii odzyskania przez Polskę Niepodległości. Druga część zajęć przebiegała w grupach i był to quiz na temat 101 rocznicy odzyskania Niepodległości Polski. Kontynuacją obchodów święta było ogłoszenie przez sekcję kulturalno-dekoracyjną prowadzoną przez Panią J.Bagan konkursu plastycznego o tematyce niepodległościowej. Rozstrzygnięcie konkursu odbyło się 21.11.2019r. Powołana komisja wybrała trzy najlepsze prace. Zwycięzcy otrzymali nagrody, wszyscy uczestnicy biorący udział otrzymali nagrody pocieszenia. Nagrodzone prace zawieszono na gazetce o tematyce niepodległości.

Profilaktyka raka jąder i prostaty

W dniach 4 i 5 listopada chłopcy mieszkający w internacie  uczestniczyli w zajęciach dotyczących  profilaktyki raka jąder i prostaty. Spotkanie przeprowadził pan Wojciech Pałejko.  W trakcie zajęć,  zostały wyjaśnione podstawowe zagadnienia dotyczące profilaktyki nowotworowej gruczołu krokowego i raka jąder. Następnie wyjaśniono na czym polega  i czego dotyczy ogólnoświatowa akcja Movember. Ponadto,  Młodzież zapoznała się ze statystykami zachorowań oraz jak wygląda leczenie wyżej wymienionych nowotworów. Kolejnym elementem spotkania było omówienie samobadania jąder oraz przedstawienie działań profilaktycznych, które sprzyjają zapobieganiu i wczesnemu wykrywaniu guzów i zmian nowotworowych w organizmie. Na zakończenie  poproszono uczestników o krótkie posumowanie najistotniejszych zagadnień z profilaktyki nowotworowej.

Październik rok szkolny 2019/2020

Otrzęsiny

Zgodnie z coroczną tradycją w Internacie Zespołu Szkól Centrum Kształcenia Rolniczego w Suwałkach w dniu 24 października 2019 r. odbyły się „Otrzęsiny” wychowanków, którzy we wrześniu dołączyli do internackiej braci. Aby stać się pełnoprawnym mieszkańcem naszego internatu młodsi koledzy i koleżanki zostali zobowiązani do zmierzenia się z zadaniami, przygotowanymi przez starszych i bardziej doświadczonych mieszkańców. Nowicjusze musieli wykazać się wszechstronną wiedzą, umiejętnościami interpersonalnymi oraz poczuciem humoru. Największym wyzwaniem okazało się „wydojenie” rękawicy gumowej wypełnionej kefirem. Podzieleni na niewielkie grupy pierwszoroczniacy z większym lub mniejszym zaangażowaniem podeszli do powierzonego im zadania. Mimo obaw najmłodszych kolegów, wieczór okazał się pełen humoru i dobrej zabawy, której zwieńczeniem była dyskoteka.

Światowy Dzień Żywności

      Dnia 16 października obchodzimy Światowy Dzień Żywności. Z tej okazji w internacie zostały przeprowadzone zajęcia na  których p. Ludmiła Kostecka uświadomiła młodzieży problem marnowania żywności, niedożywienia i głodu. Wychowankowie z prezentacji multimedialnej dowiedzieli się jak  zapobiegać marnotrawieniu żywności i co jest główna przyczyna głodu i niedożywienia. Młodzież dyskutowała co możemy w naszych domach zrobić aby mniej jedzenia lądowało w koszach. Na koniec każdy uczestnik spotkania otrzymał informację jak postępować żeby nie marnotrawić żywności.

Spotkanie poświęcone Komisji Edukacji Narodowej

Dnia 7 października 2019 roku przedstawiciele Kółka Historyczno-Sportowego wraz z wychowawcami panem Wojciechem Pałejko i panem Wojciechem Rusiniakiem przygotowali spotkanie upamiętniające powstanie Komisji Edukacji Narodowej.W toku realizacji zajęć mieszkańcy poznali okoliczności powołania pierwszego ministerstwa oświaty publicznej w Polsce. Dowiedzieli się także jakie ono miało znaczenia dla zachowania polskości po utracie niepodległości. Na zakończenie uczestnicy rozwiązali multimedialną krzyżówkę podsumowującą poruszane zagadnienia.

Wybory samorządowe

Dnia 3 października 2019 roku w naszym internacie pod opieką wychowawcy pana Wojciecha Rusiniaka, odbyły się wybory do Młodzieżowej Rady Internatu. Zgłoszonych zostało sześć kandydatur. W drodze demokratycznych wyborów, przewodniczącym Młodzieżowej Rady Internatu został Piotr Kachnowski, zaś jego zastępcami – Kacper Kowalewski i Joanna Bronicka.  Następnie, w uroczystej atmosferze, nowemu przewodniczącemu został przekazany  symboliczny klucz do internatu. 

Rozgrywki w dwa ognie

         Dnia 1 października 2019 roku wychowawcy: pani Ludmiła Kostecka i pan Wojciech Pałejko zorganizowali internackie rozgrywki w dwa ognie. Inspiracją do przeprowadzenia zajęć była chęć promowania zdrowego stylu życia przy dobrej zabawie. Młodzież podzielona na dwa zespoły. Rywalizowano w duchu zasad fair play,  aktywnie spędzając wolny czas.

Wrzesień rok szkolny 2019/2020

Jesienne kwiaty z liści klonu

      W dniu 18.09.2019 r. odbyły się zajęcia Kółka Kulturalno-Dekoracyjnego. Młodzież,  pod kierunkiem wychowawcy pani J.Bagan, uczyła się wykonania jesiennych kwiatów z liści klonu. Celem zajęć było zaprojektowanie i wykonanie w obrazów z wykorzystaniem wcześniej zrobionych kwiatów. Młodzież, pracując w małych grupach wykonała trzy prace. Wychowankowie, a także goście internatu, mogą je podziwiać na korytarzu przed stołówką.

Gazetka pt. „Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej”

Dnia 16 września 2019 roku młodzież zrzeszona w Kole Historyczno-Sportowym przygotowała gazetkę pt. „Osiemdziesiąta rocznica wybuchu II wojny światowej”. Celem jej było ukazanie wydarzeń historycznych, które miały miejsce we wrześniu 1939 roku. Ponadto, przedstawiciele kółka zaprezentowali film dokumentalny o tej samej tematyce.

Wyjście do muzeum M.Konopnickej

   W dniu 11 września 2019 roku grupa młodzieży z panią J. Bagan uczestniczyła w spotkaniu w  z cyklu poświęconego ludziom i wydarzeniom, które wpisały się w dzieje naszego miasta. O przygodach z archiwaliami opowiadał Tadeusz Radziwonowicz dyrektor Archiwum Państwowego w Suwałkach. Główne tematy spotkania to : Co to jest archiwum? Komu i po co jest potrzebne?  Co kryje w swoich zbiorach? Czy archiwum to tylko historia? Spotkanie cieszyło się dużym zainteresowaniem.

Zajęcia integracyjne

    We wtorek dnia 10 września 2019 roku młodzież internacka wzięła udział w zajęciach integracyjnych przygotowanych przez wychowawców, panią Agnieszkę Osińską i pana Wojciecha Pałejko. Celem spotkania było wzajemne poznanie i nawiązanie bliższych kontaktów pomiędzy wychowankami. Podczas zajęć młodzież brała udział w zabawach ułatwiających poznanie imion i zainteresowań rówieśników. Wykonywanie zadań wymagało zaangażowania i współpracy pomiędzy uczestnikami, tworząc miłą i przyjazną atmosferę.

Spotkanie na temat higieny osobistej

W dniach 9 i 11 września 2019 roku w naszym internacie wychowawcy przeprowadzili zajęcia w grupach chłopców i dziewcząt na temat  higieny osobistej. Celem spotkania było kształtowanie prawidłowych nawyków higienicznych oraz poczucia odpowiedzialności za czystość i schludny wygląd. Podczas spotkania wychowankowie nauczyli się w sposób właściwy korzystać z przyborów toaletowych i kosmetyków. Poznali sposoby pielęgnacji twarzy,  włosów, dłoni        i paznokci. Udoskonalili umiejętności mycia rąk, twarzy i zębów oraz  czesania włosów. Zajęcia odbyły się formie pogadanki oraz mini wykładu  z wykorzystaniem środków multimedialnych. 

',image: '',iframe : '',error: '

The requested content cannot be loaded.
Please try again later.

',closeBtn : '',next : '',prev : ''},helpers: {title: {type: 'float'},},beforeLoad: function(){this.title = $(this.element).attr('data-envira-caption');},afterLoad: function(){$('envirabox-overlay-fixed').on({'touchmove' : function(e){e.preventDefault();}});},beforeShow: function(){$(window).on({'resize.envirabox' : function(){$.envirabox.update();}});if ( typeof this.element === 'undefined' ) {var gallery_id = this.group[ this.index ].gallery_id;var gallery_item_id = this.group[ this.index ].id;var alt = this.group[ this.index ].alt;var title = this.group[ this.index ].title;var caption = this.group[ this.index ].caption;var index = this.index;} else {var gallery_id = this.element.find('img').data('envira-gallery-id');var gallery_item_id = this.element.find('img').data('envira-item-id');var alt = this.element.find('img').attr('alt');var title = this.element.find('img').parent().attr('title');var caption = this.element.find('img').parent().data('envira-caption');var retina_image = this.element.find('img').parent().data('envira-retina');var index = this.element.find('img').data('envira-index');}this.inner.find('img').attr('alt', alt).attr('data-envira-gallery-id', gallery_id).attr('data-envira-item-id', gallery_item_id).attr('data-envira-title', title).attr('data-envira-caption', caption).attr('data-envira-index', index);if ( typeof retina_image !== 'undefined' && retina_image !== '' ) {this.inner.find('img').attr('srcset', retina_image + ' 2x');}},onStart: function(){$('#envirabox-wrap, #envirabox-wrap #envirabox-left, #envirabox-wrap #envirabox-right').swipe( {excludedElements:"label, button, input, select, textarea, .noSwipe",swipe: function(event, direction, distance, duration, fingerCount, fingerData) {if (direction === 'left') {$.envirabox.next(direction);} else if (direction === 'right') {$.envirabox.prev(direction);} else if (direction === 'up') {$.envirabox.close();}}} );},beforeClose: function(){},afterClose: function(){$(window).off('resize.envirabox');},onUpdate: function(){},onCancel: function(){},onPlayStart: function(){},onPlayEnd: function(){}};envira_galleries['3213'] = $('.envira-gallery-3213').envirabox( envira_gallery_options );});